Hlavní obsah
Tomáš Groman u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo

Expolicista měl agresivní jízdou vytlačit auto. Soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Plzni v pátek podruhé zprostil obžaloby bývalého policistu Tomáše Gromana, který podle státního zástupce agresivní jízdou vytlačoval ze silnice jiný vůz. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Tomáš Groman u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo
Expolicista měl agresivní jízdou vytlačit auto. Soud ho zprostil obžaloby

Podle soudu nebylo stejně jako v předchozím případě prokázáno, že skutek spáchal obžalovaný. Za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozilo expolicistovi až osm let vězení. Krajský soud nyní rozhodl stejně jako v únoru, případ však vrátil vrchní soud.

Incident se odehrál v roce 2013 na Chebsku. Řidič Audi Q7 se v rychlosti kolem 170 km/h snažil vytlačit ze silnice vozidlo Toyota Land Cruiser, ve kterém cestovali tři lidé. Útok silničního piráta dokázal řidič toyoty David Schovánek (41) zvládnout do značné míry díky zkušenostem automobilového závodníka.

„Nejprve jel těsně za zadní částí vozidla Toyota, pak jej začal předjíždět a boční částí se snažil automobil poškozeného vytlačit ze silnice,“ popsal v únoru žalobce Pavel Hajný první atak s tím, že podobným způsobem se řidič audi snažil vůz vytlačit ze silnice ještě dvakrát, přičemž v posledním případě to bylo v rychlosti kolem 170 kilometrů za hodinu, kdy se poškozený snažil ujíždět.

„K havárii vozidla Toyota nedošlo jen v důsledku včasné a rychlé reakce řidiče Davida Schovánka a díky jeho bohatým zkušenostem při řízení závodních vozidel na okruzích,“ doplnil Hajný.

Řídil prý již mrtvý muž

Znalci upozornili na to, že následky nehody mohly být fatální. Především hrozilo, že při vyjetí mimo vozovku narazí vozidlo do některého z betonových mostků pro vjezd na pole, které jsou v předmětném úseku silnice dva. „V případě vjetí do příkopu s nárazem do mostku by bylo možné očekávat i smrtelná zranění,“ uvedli znalci.

Podle nich existovalo i značné riziko, že se vozidlo po sjetí do příkopu převrátí nebo dojde k jeho rotaci, což by mělo pro celou posádku velmi vážné zdravotní důsledky.

„Já jsem auto neřídil,“ prohlásil Groman před soudem. Podle něj za volantem seděl Ivan P., který už je ale několik let po smrti. „Během cesty jsem si nevšiml, že bychom se dostali do kolize s jiným autem,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků