Hlavní obsah

Ekonom obratně vyvedl z firmy 300 milionů. Do vězení půjde na osm let

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Olomouc

Za mimořádně vysokou zpronevěru téměř 300 milionů korun z účtů strojírenské firmy ve Fulneku na Novojičínsku si její bývalý hlavní ekonom David Sukup definitivně odpyká osm let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, který v rozsudku krajského soudu nenapadal výši trestu, ale brojil proti uložení majetkových trestů.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Muži tak soud zároveň potvrdil trest propadnutí majetku a náhrady škody ve výši přes 197 milionů korun a čtyřletý zákaz činnosti. Zároveň musí podstoupit psychiatrické léčení patologického hráčství.

Muž argumentoval tím, že uložením majetkových trestů bude trpět bývalá manželka a jeho rodina. Zajištěny mu totiž byly nemovitosti či pozemky ve velkém rozsahu. „Argumentace v tomto ohledu je zcela lichá," uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Účetní poslala údajnému americkému lékaři 14,5 milionu. Z konta školy

Krimi

Podle něj krajský soud dospěl ke správnému rozhodnutí, aby případný prodej majetku z uložených majetkových trestů byl v režii státu. Docílit by se tím mělo to, aby byl prodán za maximální tržní cenu, která by mohla v nejvyšší míře sanovat škodu poškozené firmy. „Bylo by nemorální, aby z tohoto majetku byly sanovány potřeby jiných osob než poškozeného," doplnil Lajda.

On-line sázky i fotbalový klub

Podle obžaloby Sukup od roku 2012 do počátku loňského roku manipuloval s účetnictvím fulnecké firmy VVM-IPSO a převáděl z ní hlavně na svůj účet milionové částky. Peníze používal na on-line sázky či na chod fulneckého fotbalového klubu, v jehož vedení působí dodnes v pozici místopředsedy.

Za zpronevěru peněz synovi soudí 82letou matku. Měla si přijít na půl milionu

Krimi

Účetnictví zkresloval obratně, na jeho nezákonné transakce nepřišli ani auditoři. Během let z účtu převedl podle obžaloby 288,4 milionu korun. Přibližně třetinu průběžně na účet firmy vrátil. Reálná škoda, která tak společnosti vznikla, dosahuje přes 197 milionů korun, kterou nechal soud obžalovanému uhradit.

Obhajoba apelovala na soud, aby zvážil uložení trestu propadnutí majetku. Podle obhájce by měl soud přihlédnout ke specifiku případu, k tomu, že nedošlo k osobnímu obohacení obžalovaného a také k tomu, že výchovný dopad uloženého trestu by mohl být na obžalovaného zcela opačný. Podle žalobce naopak pro uložení majetkových trestů byly splněny všechny podmínky, jako je závažnost trestného činu, jeho okolnosti i poměry pachatele.

Sukup, který ve strukturách společnosti, jež se specializuje na komplexní strojírenskou výrobu určenou hlavně pro export a zaměstnává 240 lidí, fungoval až do počátku loňského roku jako hlavní ekonom či finanční ředitel, se k činu přiznal. U krajského soudu prohlásil vinu a souhlasil s právní kvalifikací, jeho prohlášení viny následně soud přijal.

Vzhledem k mimořádně vysoké škodě však soud nemohl přistoupit k mimořádnému snížení trestu pod hranici trestní sazby; uložil mu trest v polovině sazby a zařadil ho do mírnějšího typu věznice.

Reklama

Výběr článků

Načítám