Hlavní obsah
 

Dýmovnice, dělobuchy, kvůli třaskavému derby v Opavě pořádala policie manévry

Šestadvacet osob zadrželi policisté v souvislosti s nedělním třaskavým derby nesmiřitelných fotbalových klubů SFC Opava a FC Baník Ostrava. Jeden člověk byl podle náměstka moravskoslezského policejního ředitele Radima Daňka zadržen kvůli krádeži při cestě na stadion, zbylých deset kvůli přestupku. Čtyři policisté utrpěli zranění.

 
Dýmovnice, dělobuchy, kvůli třaskavému derby v Opavě pořádala policie manévry

Někteří kluboví příznivci se zahalovali, jiní se pokusili vniknout na stadion bez platné vstupenky. „Vesměs šlo o příznivce Baníku,” uvedl Daněk.

"Zajistili jsme stovky hodin obrazových záznamů. Ty budou teď analyzovány kriminalisty, kteří se specializují na objasňování diváckého násilí, takže počet podezřelých osob se může navýšit," řekla mluvčí policie Gabriela Pokorná.

Fanoušci Baníku Ostrava se v Opavě vydali společným pochodem k fotbalovému stadionu.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Zápas, který policie po předchozích zkušenostech vyhodnotila jako rizikový, provázely policejní manévry. Na bezpečnost v ulicích Opavy dohlíží na 500 policistů s desítkami automobilů, psy i koňmi. Kromě moravskoslezských jsou mezi nimi i kolegové například ze Zlínska, Olomoucka či Jihomoravského kraje.

BEZ KOMENTÁŘE: Pochod Baníkovců pod dohledem policie

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Tisíc fanoušků Baníku

Hlavní část baníkovců přijela po poledni speciálním vlakem na opavské východní nádraží, odkud je policisté v kordonu dovedli pěšky ke stadionu v Městských sadech. Během pochodu policie nezaznamenala vážnější problémy.

Fanoušci Baníku Ostravav Opavě

Foto: Petr Sznapka, ČTK

V průvodu šlo odhadem přes 1000 fandů Baníku. Cestou skandovali, zapálili několik světlic a dělobuchů. Dopravu podél trasy pochodu policisté zablokovali. Dav baníkovců šel většinu zhruba tříkilometrové cesty pohromadě, v jednom úseku se však část nečekaně oddělila a vyvolala zvýšený pohyb policistů.

Policisté zasahovali proti fotbalovým fanouškům.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Po pár desítkách metrů se dav zase spojil. Všechny provozovny podél trasy baníkovského pochodu, které mají v neděli běžně otevřeno, v neděli mají sanitární den.

Vniknutí na hřiště

O poločasové přestávce ligového zápasu vnikl jeden z domácích fanoušků na hrací plochu. Ochranka ho dostihla a zpacifikovala.

Vztahy fanoušků obou fotbalových klubů jsou dlouhodobě napjaté. Vzájemná utkání v posledních letech pravidelně provázejí výtržnosti v ulicích a někdy i na stadionu. Velké střety se odehrávaly loni při posledním zápase v Opavě, kam tehdy dorazilo na 1500 baníkovců většinou bez vstupenek. Policie řešila 25 trestných činů a 45 přestupků.

Policisté zasahovali proti fotbalovým fanouškům.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků