Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Denisa Telaříková, Právo

Bývalý detektiv měl podnikatelům slibovat ochranu před policií

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila bývalého poradce ministra vnitra Martina Peciny a detektiva protikorupční jednotky Jindřicha Láta z toho, že za úplatu sliboval podnikatelům ochranu před policií. Měl si údajně přijít na milióny korun. Informovala o tom v sobotu Česká televize (ČT).

Ilustrační foto Foto: Denisa Telaříková, Právo
Bývalý detektiv měl podnikatelům slibovat ochranu před policií

Na policii se v minulosti obrátil podnikatel, který měl Látovi platit za takzvanou ochranu.

„Za příslib zajištění nestandardního a pro něj příznivého postupu policejních orgánů převzal částku ve výši nejméně 12 milionů korun,” píše se podle ČT v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Lát byl poprvé obviněn před rokem, ale jeho stíhání tehdy žalobce zrušil kvůli procesním vadám. Nyní ho GIBS obvinila znovu. „Policejním orgánem GIBS je vedeno trestní stíhání bývalého příslušníka Policie ČR pro majetkovou trestnou činnost,” řekl ČT státní zástupce Pavel Prygl. Lát proti obvinění z podvodu podal stížnost.

Spolupracoval na vzniku Daňové kobry

Jako poradce Peciny se Lát podílel na vzniku Daňové kobry. „On zpracovával agendu, jak bychom měli spolupracovat s celníky a s ministerstvem financí. Z toho pak vznikla ta Kobra daňová,” sdělil televizi Pecina.

Nyní Lát pracuje jako manažer bezpečnosti v České spořitelně, která jeho kauzu odmítla komentovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků