Hlavní obsah
Taxikáři Michal Šotola (v pruhovaném svetru) a Giovanni Piscicelli Taggi u soudu. Foto: Milan Malíček, Právo

Až 200 korun za kilometr. Předražovaní jízdného taxi je přestupek, konstatoval soud

Předražování jízdného ze strany trojice pražských taxikářů nebylo podle odvolacího senátu pražského městského soudu trestným činem. Mohlo by se ale jednak o přestupky, a proto soud ve středu postoupil případ magistrátu města. Za uplácení úředníka magistrátu, který taxikářům měl sdělovat termíny kontrol, nicméně většina z obžalovaných dostala podmíněné tresty. Verdikt je pravomocný.

Taxikáři Michal Šotola (v pruhovaném svetru) a Giovanni Piscicelli Taggi u soudu. Foto: Milan Malíček, Právo
Až 200 korun za kilometr. Předražovaní jízdného taxi je přestupek, konstatoval soud

Zdeněk Ponert, Giovanni Piscicelli Taeggi a Michal Šotola podle obžaloby účtovali od dubna do listopadu 2015 mnohonásobně vyšší jízdné, než nařizuje magistrát. Jezdili často za sto či dvě stě korun za kilometr. A u soudu to nijak nepopírali. Všichni prohlásili, že zákazníky o své ceně informovali předem.

Magistrátní cena je podle Ponerta naprosto nedostačující, protože řidiči jedou s klientem z místa A do místa B, ale do místa A se neobsazení vracejí zadarmo, respektive za své. „Jsme perzekvovaní za to, že normální cenu navyšujeme o potřebné náklady,” prohlásil v minulosti u soudu.

Trojice za to dostala loni u Obvodního soudu pro Prahu 1 podmíněné tresty.

Odvolací soud původní podmínky ve středu zrušil a postoupil věc magistrátu. Ani jeden z původně odsouzených taxikářů nepředražil jízdné celkem o deset tisíc korun, tedy minimální částku pro trestný čin. Ta se letos v říjnu při novelizaci zákona zvedla z původních pěti tisíc.

Taeggi s Šotolou a další dva obžalovaní taxikáři Pavel Jelínek a Luboš Zdeněk nicméně dostali podmínky a peněžité tresty za podplácení bývalého magistrátního úředníka Luďka Šmejkala. Ten od obžalovaných taxikářů dostával úplatek za to, že jim předával informace o termínech magistrátních kontrol jízd.

Úplatky, které činily asi 500 až 700 korun za řidiče, měl Šmejkalovi podle spisu předávat poslední z obžalovaných taxikářů Valentin Záruba. Ten ale v mezidobí zemřel. Někdejší předseda odborového svazu Taxi Praha Pavel Jelínek a Luboš Zdeněk, kteří organizovali výběr úplatků pro Šmejkala, to stejně jako on sám odmítli.

Šmejkal dostal nejpřísnější podmínku, a sice tříletou se čtyřletým odkladem, za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků