Hlavní obsah
 

Arabista žaluje Česko o 10 milionů odškodného za své trestní stíhání

Deset milionů korun za své nezákonné stíhání požaduje po ministerstvu spravedlnosti arabista a někdejší předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka. Sáňkovou žalobou se začal v pondělí zabývat Obvodní soud pro Prahu 2. Sáňka byl stíhán kvůli vydání překladu knihy Základy tavhídu, po několika letech ho ale soudy pravomocně obžaloby zprostily.

 
Arabista žaluje Česko o 10 milionů odškodného za své trestní stíhání

Soudy Sáňkovi v minulosti přiznaly téměř 380 tisíc jako náhradu škody a nemajetkovou újmu. To ale podle Sáňky není dostačující, částka podle něj neodpovídá míře újmy, které se mu dostalo.

Sáňkův obhájce Pavel Kohút při přednesení žaloby argumentoval jednak nedostatečným přiznáním nákladů řízení, a především postupem orgánů činných v trestním řízení a „masívní medializací“. To podle Kohúta vedlo ke „značnému poškození dobrého jména žalobce, a to jak u jeho partnerů a spolupracovníků, tak i v očích široké veřejnosti“.

Podle Kohúta byl Sáňka médii popisován jako šiřitel rasismu, antisemitismu a náboženské nenávisti a kvůli tomu následně veřejností vnímán jako islamista, případně terorista, dostával výhrůžné maily a podobně.

Kateřina Tomášková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kohútovy argumenty odmítla. „Žalovaná strana (ministerstvo spravedlnosti –pozn. red.) neodpovídá za to, co o žalovaném publikují média,“ prohlásila Tomášková a dodala, že ministerstvo rovněž nemůže odpovídat za to, že někdo žalobci vyhrožoval, nebo za urážlivá vyjádření občanů na diskusních fórech. A Sáňkovi doporučila se v takových případech obrátit na policii.

Soud v pondělí přečetl listinné důkazy, poté jednání odročil kvůli doplnění důkazů. Například chce, aby Sáňka doložil, jak dospěl k částce 10 milionů korun.

Po pěti letech pravomocně osvobozen

Vydáním překladu knihy muslimského kazatele Bilala Philipse, nazvané Základy tavhídu – Islámský koncept boha, se měl podle vyšetřovacích orgánů Sáňka dopustit podporování hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Kniha je podle státní zástupkyně „salafistickou příručkou“, propaguje salafistický směr islámu, který se drží doslovného výkladu koránu a požaduje nastolení práva šaría.

Sáňka její tvrzení odmítal, podle něj jde o ryze teologickou knihu, která je příspěvkem do debaty o různých směrech v rámci islámu. A soudy mu daly za pravdu. Naposledy tak pravomocně učinil pražský městský soud, který před dvěma lety potvrdil zprošťující verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.

„Podle odvolacího soudu je meritum věci v tom, zda salafismus je hnutí ve smyslu paragrafu 403 trestního zákoníku (založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka – pozn. red.), nebo není. Pokud si negativně odpovíme na tuto otázku, jakékoli další dokazování je již bezpředmětné,“ uvedl s odkazem na odborné znalecké posudky soudce Richard Petrásek.

Se Sáňkovým zproštěním nesouhlasil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ten ho ale loni v lednu zamítl.

Případ odstartovala razie kriminalistů v dubnu 2014 v muslimských centrech v Praze. Odehrála se při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Podle ministerstva vnitra byl zásah v pořádku.

Sáňka měl podle svých slov v letech 2012 až 2014 vydání knihy na starost, autorem projektu ale není. Knihy se podle něj stačila prodat asi stovka kusů, po upozornění policie distributor knihu stáhl z nabídky. V západní Evropě je kniha přitom běžně k dostání.

Sáňka konvertoval k islámu před lety při pobytu na Blízkém východě, kde působil jako přírodovědec. Od jakýchkoliv projevů extremismu se distancoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků