„Vyrazili ze Šeráku na Červenohorské sedlo. Zastihla je tma, byli vysílení, naštěstí měli telefon i signál. Zůstali u jednoho z turistických rozcestníků, takže jsme je nemuseli hledat,“ popsal situaci turistů David Spiler z Horské služby (HS) Jeseníky s tím, že se na místo ihned vypravili členové HS na terénních čtyřkolkách.

Místo, kde mladíci na záchranu čekali, bylo ovšem nedostupné i pro terénní techniku. „Museli jsme k nim dojet na lyžích a teprve tam jsme zjistili, že se vydali do terénu zcela bez jakéhokoli vybavení. Nejen že neměli lyže, ale vyšli si na hřebeny jen tak v džínách a obyčejných botách,“ uvedl Spiler a dodal, že byli vyčerpaní a naštěstí jen mírně podchlazení, takže je záchranáři ihned pěšky dopravili k vozidlům a odvezli do místa jejich ubytování.

Počasí se rychle mění

„Způsob, jakým se ti tři vydali na hřebeny, je zcela nezodpovědný. Je nutné, aby turisté dodržovali všechny zásady bezpečného pohybu v horách, jinak riskují ohrožení zdraví, či dokonce života,“ důrazně varoval návštěvníky hor náčelník jesenické HS Michal Klimeš.

V těchto dnech jsou podle něj i na turistických trasách veliké návěje sněhu a počasí se rychle mění. Platí tam navíc druhý stupeň lavinového nebezpečí. Na horách napadlo až 20 centimetrů sněhu, na východních svazích přibylo až 40 centimetrů.

„Často mohou turisty zastihnout i bouřky, takže plánování výletů musí být skutečně velice pečlivé,“ zdůrazňuje Klimeš.