Zadeh byl zadržen v pátek a po celý den u něj policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prováděli domovní prohlídku. Souzený je v Brně za rozsáhlé daňové úniky a na svobodě je díky rekordní kauci, kterou složil začátkem letošního roku.

„Mohu potvrdit, že klient byl formálně obviněn, byť je obvinění nesmyslné. V podstatě jde o reakci na trestní oznámení, která podal,“ uvedla pro Právo Kojzarová. Dodala, že se Zadeh měl podle obvinění podílet na ovlivňování svědka, o kterém sám již od roku 2014 tvrdí, že je nedůvěryhodný.

„Klient se k tomu určitě sám vyjádří, až bude mít možnost,“ poznamenala advokátka.

Pět dalších obviněných 

Z tiskové zprávy policie přitom vyplývá, že kromě Zadeha detektivové zřejmě obvinili dalších 5 lidí, a to pro trestné činy křivého obvinění, účasti na zločinecké skupině a dalších trestných činů.

„Těch se měly tyto osoby dopustit tím způsobem, že měly vytvářet falešné důkazy v podobě nepravdivých výpovědí svědků pro jiné trestní řízení, které je vedeno před Krajským soudem v Brně, s cílem dosažení zproštění obžaloby,“ uvedl v obecné rovině mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Podle něj je pět z obviněných v současné době zadrženo, šestý stíhaný je nyní ve vazbě pro jinou trestnou činnost.

V kauze daňových úniků projednávané u brněnského soudu hrozí Íránci s českým občanstvím Zadehovi a jeho 14 společníkům až 13 let vězení. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda má činit 2,5 miliardy korun.

Zadeh vinu odmítá

Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

Aby se podnikatel dostal z vazby, musel složit rekordní kauci 150 miliónů korun. Bezprostředně po jeho propuštění počátkem února po složení této kauce Zadeha zadržela policie kvůli jinému stíhání v Íránu. V policejní cele strávil Zadeh další tři dny.

Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky miliónů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidili na daních pomocí falešných daňových přiznání. K obchodům podle obžaloby využíval takzvané bílé koně a do transakcí bylo zapojeno 65 firem.

Vinu v kauze daňových úniků u soudu už dříve popřeli podnikatelé Petr Moštěk i Daniel Rudzan. Také další čtyři obžalovaní uvedli, že stát na daních nešidili. Někteří obžalovaní tvrdí, že policie manipulovala s fakty ve snaze vytvořit důkazy pro proces. Státní zástupce Aleš Sosík to odmítl.