Novák čelí obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Stíhán je na svobodě stejně jako Doucha, který je obviněn z podplacení a zneužití pravomoci. Soudci hrozí až deset let vězení, právníkovi šest.

"Důvodem zproštění výkonu funkce je stíhání za závažnou trestnou činnost, což by mohlo ohrozit důvěru veřejnosti v nestranné rozhodování soudů. Soudce Ivan Novák bude z funkce zproštěn do pravomocného skončení stíhání, ke zproštění z funkce dojde dnem následujícím po dni doručení, tedy zítra (ve čtvrtek)," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Po dobu dočasného zproštění bude Novák pobírat polovinu svého platu. Mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová už dříve řekla, že dočasné zproštění Nováka funkce chod soudu nijak nezasáhne. "Nepřítomností JUDr. Nováka nebude činnost trestního úseku zdejšího soudu, na němž aktuálně působí dalších devět soudců, nijak narušena," doplnila.

Peníze prý vracel ženě

Server Aktuálně.cz dříve napsal, že Doucha s Novákem si podle detektivů předali peníze v obci nedaleko Prahy. Schůzka se prý uskutečnila dva dny poté, co byl podnikatel Malina propuštěn na svobodu, a detailně ji monitorovala policie.

Oba obvinění předání úplatku popírají. Novák prý policii řekl, že to byly jeho vlastní peníze. Vracel totiž dohromady asi 300 000 korun ženě, která si od něj chtěla koupit byt ve Vejprtech, ale nakonec z koupě sešlo. Posledních 80 000 jí prý dal ve stejný den, kdy se u Prahy sešel s Douchou.

Miliardář Malina býval blízkým spolupracovníkem kontroverzních podnikatelů Františka Mrázka či Tomáše Pitra. Ve vězení skončil kvůli údajné zpronevěře pohonných hmot za zhruba stovku miliónů korun, které odebral od státní společnosti Unipetrol, ale už za ně prý nezaplatil. Dostal za to pravomocně pětiletý trest a povinnost zaplatit škodu téměř sedmdesát miliónů korun. [celá zpráva]

Do vězení ale nakonec nastoupil později, než měl, protože do případu zasáhl odložením výkonu jeho trestu tehdejší prezident Václav Klaus. Podnikatel se nakonec vězení nevyhnul, ale na svobodu se dostal přesně v polovině svého pětiletého trestu letos počátkem ledna. O jeho propuštění rozhodl právě soudce Novák.