Hlavní obsah
Odsouzený podnikatel Tomáš Malina u vrchního soudu Foto: Petr Horník, Právo

Podnikatel Malina dostal za škodu 100 miliónů pět let vězení

Pražský vrchní soud poslal i podruhé podnikatele Tomáše Malinu pravomocně na pět let do vězení za zpronevěru sto miliónů korun. Tento trest dostal i předloni. Do případu ale zasáhl tehdejší prezident Václav Klaus, který Malinovi odložil nástup do vězení ze zdravotních důvodů. Původní verdikt pak navíc zrušil Nejvyšší soud.

Odsouzený podnikatel Tomáš Malina u vrchního soudu Foto: Petr Horník, Právo
Podnikatel Malina dostal za škodu 100 miliónů pět let vězení

Podle verdiktu má Malina navíc uhradit ještě škodu 69,4 miliónů korun.

Malina v roce 2005 získal od Unipetrolu přes řadu faktur pohonné hmoty za více než sto miliónů korun. Nikdy ale za ně podle rozsudku nezaplatil, naopak je prodal dál za více než 110 miliónů korun. Za tyto peníze si pak nakoupil akcie jedné firmy v ruské republice Tatarstán, celkem za 113,6 miliónů.

Malina za nákup benzínu ručil nemovitostmi, jenže ty se podařilo insolvenčnímu správci prodat v rámci následného konkursu jen za 16,6 miliónů.

V souvislosti s odkladem nástupu do vězení dostalo anonymní oznámení státní zastupitelství. Podle anonymů měl mít Malina zmanipulované zdravotní posudky a pardon mu prý u hlavy státu za úplatu zařizoval společný známý.

„Prověřujeme nějaké udání ohledně okolností udělení prezidentských milostí, nic podrobnějšího ale nemohu sdělit,“ řekl na konci února mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za vyjednáním odkladu nástupu trestu podle jednoho z udání stojí Klausův osobní přítel Václav Petr ze společnosti Erpet. Uvedl to server Týden.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků