„Nehoda se stala v 7.43 na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací se závorami. Vlak Pendolino jedoucí z Bohumína do Františkových Lázní se střetl s nákladním automobilem,“ řekl Novinkám mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Srážka pendolina s kamiónem si vyžádala dva lidské životy, vlak jel z Bohumína do Františkových Lázní.

Srážka pendolina s kamiónem si vyžádala dva lidské životy, vlak jel z Bohumína do Františkových Lázní.

FOTO: Petr Sznapka, ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že srážka si vyžádala dva lidské životy. „Na místě je 20 až 25 zraněných, včetně těžkých zranění,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Podle něj jsou další lidé nadále v ohrožení života.

Srážka Pendolina s kamiónem

Srážka pendolina s kamiónem

FOTO: Drážní inspekce

Jeden člověk byl mrtvý už při příjezdu záchranky, dalšího se už nepodařilo oživit. ČTK uvedla, že strojvedoucí je těžce zraněn a zřejmě přišel o obě nohy.

„Tři těžce zranění lidé jsou už v tuto chvíli na operačním sále ve Fakultní nemocnici Ostrava,“ informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Pendolino se srazilo s kamiónem

Pendolino se srazilo s kamiónem.

FOTO: Drážní inspekce

Motor z auta byl nalezen až 200 metrů od nehody a vlaku se podařilo zastavit až asi půl kilometru za místem srážky na přejezdu.

Místo nehody

Místo nehody

FOTO: Mapy.cz

Trať je uzavřena, dráhy musely pro cestující vypravit náhradní autobusy. Náhradní autobusová doprava je zavedena už ze stanice Hranice na Moravě až do stanice Ostrava-Svinov. Autobusy nepojedou podle jízdních řádů, nýbrž kyvadlově, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Kdyby se pokusil projet, provoz by se zastavil

„Řidič vjel na přejezd ve chvíli, kdy blikala výstražná světla a závory šly dolů. Následně nechal kamión stát na přejezdu a utekl,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský s odkazem na prvotní analýzu kamerových záznamů z přejezdu.

Podotkl rovněž, že kdyby se řidič pokusil závory projet, došlo by k jejich poškození a provoz na trati by byl automaticky přerušen, což by patrně zabránilo i samotné nehodě.