NS drtivou většinu dovolání v trestních věcech odmítá, aniž by se případem detailně zabýval, a neveřejně obvykle rozhoduje i v těch kauzách, které přezkoumává. Veřejné jednání kvůli Bartákovi proto bude výjimečné.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Video

Přísedící při čtení rozsudku nad Bartákem v minulém roce zkolabovala. Zdroj: Novinky

Lékař si loni v červnu vyslechl pravomocný souhrnný trest. Konkrétně jej postihl za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Barták podle verdiktu vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Hájil se tím, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak prý byl vůči nim galantní a choval se gentlemansky.

Plánoval vraždy

Jeho právní zástupci uvedli, že neexistují důkazy o lékařově trestné činnosti, a zpochybnili výpovědi asistentek jako nevěrohodné.

Trestná činnost se odehrála v letech 2006 až 2011. Barták ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil je, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Deník Právo koncem loňského roku informoval, že policie Bartáka nově viní také z přípravy vraždy tří lidí. [celá zpráva]

Barták se prý domlouval na vraždách s několika dalšími vězni. Po odhalení jej vězeňská služba přemístila do jiného zařízení. Nyní je podle dostupných informací ve věznici v Rýnovicích.