Přestože soud přehrál vše, co mu předložil státní zástupce, tedy záznamy z kanceláře či domova obžalované někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a nyní i telefonické hovory, nemusí jít o definitivní tečku za odposlechy.

Předseda soudního senátu Robert Pacovský totiž na závěr jednání konstatoval, že v dohledné době bude trestní spis doplněn o všechny odposlechy, které policie za půl roku sledování podezřelých pořídila. Přesně to žádal opakovaně Rath i další obžalovaní. Aby policie uvolnila kompletní nahrávky, tedy i ty, které podle mínění detektivů s případem nijak nesouvisejí.

Pacovský doplnil, že jakmile soud tyto nahrávky obdrží, bude je muset všechny poslechnout a nejspíše bude rovněž potřeba určit, kdo všechno na nich je. Lze tedy předpokládat, že tyto kroky ještě víc oddálí konec soudního líčení s někdejším středočeským hejtmanem a dalšími devíti obžalovanými.

Zděšená Novanská: Co mám dělat?

Z posledního dne pouštění záznamů telefonických hovorů či SMS zpráv byly nejzajímavější především ty, které se staly osudného 14. května 2012, tedy v den zatčení Ratha, Pancové, jejího partnera Petra Kotta i dalších obžalovaných podnikatelů či administrátorky prověřovaných veřejných zakázek středočeského kraje či tamních nemocnic, nyní rovněž obžalované Lucie Novanské.

Lucia Novanská, svědkyně v kauze úplatkářské aféry Rath a spol.

Lucia Novanská

FOTO: Milan Malíček, Právo

Právě ta v noci 14. května, kdy už Rath s Kottem a Pancovou byli několik hodin v poutech, stihla ještě jeden hovor, než ji policie rovněž zadržela.

Bylo to krátce po třiadvacáté hodině a očividně zděšená Novanská volala jednomu svému známému. V telefonu mu sdělila, že zřejmě před jejím domem čeká policie.

„Co mám dělat,“ ptala se ho roztřeseným hlasem. Známý jí doporučil odjet k nějaké kamarádce, a hlavně už nepoužívat telefon. Na závěr hovoru mu ještě stihla Novanská oznámit, že je v kanceláři, nejspíše v jejím zaměstnání.

Rath: Nezazněl jediný důkaz

Vzhledem k tomu, že soud zatím ukončil pouštění odposlechů, rozhodl se k nim souhrnně ve čtvrtek vyjádřit i sám Rath. Pokud prý obžaloba tvrdí, že bylo manipulováno s veřejnými zakázkami a že si za to obžalovaní rozdávali úplatky, měla by to něčím podle Ratha doložit, což prý odposlechy rozhodně nebyly.

„Tam nic takového prostě nezaznívá, ani na jednom místě. Nic o tom, že by někdo upravoval zadávací dokumentaci jak na buštěhradský zámek, tak na jednotlivé nemocnice, že bych byl o tom nějakým způsobem informován,“ komentoval Rath odposlechy.

Nezní tam jediná věta, že by někdy někdo chtěl nějaké peníze za veřejnou zakázkuDavid Rath, obžalovaný exhejtman Středočeského kraje

Rovněž tam nic neslyšel o tom, že by měl dostávat nějaké finanční částky.

„Obžaloba nemá jediný, byť nepřímý důkaz opřený o tyto odposlechy. Nezní tam jediná věta, že by někdy někdo chtěl nějaké peníze za veřejnou zakázku. Já jsem to tam prostě nenašel,“ konstatoval bývalý poslanec za ČSSD a zopakoval, že nikdy žádné peníze v souvislosti s veřejnými zakázkami nepožadoval ani nepřevzal.

„Ano, v těch odposleších zaznívají některé věty, které asociují otázku peněz. Já jsem ale u soudu hovořil o získávání možných finančních prostředků na volby. A i v odposleších, když se zmiňuje něco o financích, tak jsou zmiňovány i volby,“ připustil Rath, že se o penězích na záznamech opakovaně hovořilo. Jedním dechem ale odmítl, že by šlo o úplatky.

„Pokud se budeme držet skutečně toho všeho, co jsme v odposleších slyšeli, ani k jednomu tvrzení obžaloby vůči mé osobě není žádný doklad,“ uzavřel své vystoupení Rath.