Zdůraznil, že jakákoliv událost či podnět nezůstane ze strany policie bez povšimnutí a bude řešena velmi rychle. Zároveň dojde k posílení policejního obvodního oddělení v Českých Budějovicích.

Ministr Pecina pak věří, že situace se na českobudějovickém sídlišti Máj, kde došlo v minulých týdnech k nepokojům, zcela zklidní a v současné době ji považuje už za stabilizovanou.

„Policie ČR ve spolupráci s městem a městskou policií musí udělat vše pro to, aby se zde lidé cítili bezpečně. Hlídková činnost je na Máji nyní velmi nadstandardní a bude trvat tak dlouho, až se situace zcela uklidní,“ konstatoval Pecina.

Rovněž slíbil, že v rámci zvyšování stavu policistů, jejichž počet má příští rok stoupnout o tisíc, dojde k posílení mužů českobudějovického obvodního oddělení.

Nechceme, aby v ulicích českých měst došlo k nekontrolovanému násilí a akcím, které by měly nepředvídatelné důsledky.Martin Pecina

Pokračovat bude i prevence a na Máj budou nasazeni čtyři tzv. asistenti prevence kriminality, kteří mají dokonalou znalost prostředí a jsou z lokality, které se problémy týkají. Budou chodit společně s hlídkami městské policie. Důvod, proč zatím nepůsobil v Budějovicích ani jediný, byl podle Peciny ten, že situace se zde jevila klidná.

„Situace ve společnosti už je taková, že sociální napětí roste a i malý incident se stává rozbuškou rozsáhlejšího nepokoje,“ dodal Pecina s tím, že klíčem k řešení je dostatek pracovních míst, a to i pro lidi z vyloučených lokalit.

„Nechceme, aby v ulicích českých měst došlo k nekontrolovanému násilí a akcím, které by měly nepředvídatelné důsledky,“ zdůraznil ministr.

Město pak počítá se zřízením informačního detašovaného pracoviště; další mobilní služebnou městské policie. Ta zůstane na sídlišti tak dlouho, dokud to bude zapotřebí. Už nyní se počet strážníků na Máji zvýšil ze šesti na dvojnásobek.