V obžalobě Retta šlo podle Švíglera o hraniční případ mezi ukládáním nepodmíněného trestu a výchovné podmínky. Nakonec se senát přiklonil k druhé variantě a za spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a sexuální nátlak vyměřil expolicistovi tři roky odnětí svobody s pětiletou zkušební dobou a dohledem probačního úředníka. Navíc nesmí deset let pracovat u policie.

Sedmatřicetiletému Rettovi hrozilo až deset let vězení. Pokud by žalobce s podmínkou nesouhlasil, případ by projednával Krajský soud v Plzni. A to mohlo být s někdejším policejním vyšetřovatelem zle. V minulosti totiž plzeňský krajský soud trestal závažnější prohřešky policistů mnohem přísněji než okresní soudy. Většina obžalovaných strážců zákona tak odcházela z jednací síně s tím, že musí nastoupit do vězení.

Šlo spíš o moji zvědavost, bral jsem to i jako takové zpestření. Žádné sexuální vzrušení jsem z toho ale neměl.Petr Rett

Krajský soud vždy poukazoval na to, že u policistů páchajících trestnou činnost je společenská nebezpečnost vyšší než u „obyčejných“ zločinců. „Zpronevěřili se svému povolání. Místo toho, aby dbali na dodržování zákonů, tak je sami porušovali,“ znělo nejčastěji z úst krajských soudců při odůvodnění rozsudku.

Odsouzený je klidné povahy

„Byli jsme si vědomi toho, že se obžalovaný choval nepřístojně a zbaběle. Ohrozil tím důvěryhodnost orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Švígler. Druhým dechem ale dodal: “Při svém jednání se však neuchýlil k žádnému verbálnímu ani fyzickému násilí. Znalci potvrdili, že jeho pobyt na svobodě není nebezpečný, naopak z posudku vyplývá, že je klidné povahy.“ To bylo podle Švíglera rozhodující.

Ženy, které byly v postavení svědkyň nebo podezřelých, nechal Rett svléci a osahával je na intimních místech. Přitom jim pokládal otázky se sexuální tematikou. Jednu z žen dokonce přesvědčil k pohlavnímu styku přímo v kanceláři. Vše ale bylo dobrovolné, když se ženy začaly vzpouzet, okamžitě s obtěžováním přestal.

„Tvrdil mi, že uzavřel s kamarády sázku o to, že se nechá vyfotit s cizí ženskou při pohlavním aktu. Požádal mě, zda bych s ním do toho šla. Nechtělo se mi, ale nakonec jsem s tím souhlasila. Byl to policista, mohl mi udělat jakýkoliv problém. Tak jsem si řekla, že bude lepší mu vyhovět,“ prohlásila čtyřiadvacetiletá Lucie B., která souhlasila se souloží přímo v kanceláři, u soudu.

Rett své chování soudci vysvětloval jednoduše. „Bude to znít asi divně, ale prostě jsem se chtěl jen podívat na nahou ženskou. Šlo spíš o moji zvědavost, bral jsem to i jako takové zpestření. Žádné sexuální vzrušení jsem z toho ale neměl,“ prohlásil ženatý muž a otec dvou dětí. Po odhalení skandálu byl od policie propuštěn. Nyní pracuje jako údržbář ledové plochy na zimním stadiónu.