Hlavní obsah
Očkování v Londýně Foto: Profimedia.cz

Účinnost vakcíny proti deltě s vyšším věkem klesá, ukazují data z Británie

V Británii zemřelo za poslední měsíc 368 lidí s covidem. Z toho 117 pacientů bylo nakažených variantou delta. Jsou mezi nimi i plně naočkovaní pacienti, všichni ale starší 50 let. Z veřejně dostupných informací se ale nedá rozluštit, kterou vakcínou byli tito lidé naočkováni.

Očkování v Londýně Foto: Profimedia.cz
Účinnost vakcíny proti deltě s vyšším věkem klesá, ukazují data z Británie

Stanice ITV minulý týden informovala, že asi 95 procent nových případů sekvenovaných ve Spojeném království způsobuje varianta delta. Analytici Anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE) dosud evidují 95 029 případů této nebezpečné mutace.

Ze všech těchto případů zemřelo po nákaze deltou 117 pacientů, z toho 109 bylo starších 50 let. Padesát z nich už v sobě mělo obě dávky vakcíny. Nelze ale zjistit jaké.

Britské ministerstvo zdravotnictví si totiž vůbec nevede záznamy o tom, kolik lidí jakou vakcínou očkuje. „Nejsme schopni poskytnout přehled na základě značky aplikované vakcíny,“ napsala na dotaz Novinek tisková mluvčí resortu zdravotnictví Shannyn Quinnová.

Britové nejvíce očkují vakcínami od Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. První jmenovaná poskytuje proti deltě ochranu 88 procent, druhá je v tomto ohledu slabší a chrání 60procentně.

Plně naočkovaný osmdesátník je vystaven asi stejnému riziku jako nenaočkovaný padesátník.
Statistici David Spiengelhalter a Anthony Masters

Dále se očkuje ještě látkami od Moderny a vakcínou Janssen. Tyto firmy ale podrobná data o účinnosti proti deltě zatím nezveřejnily.

Mladé naočkované lidi delta tolik neskolí

Z dat PHE lze ale jednoznačně vyčíst, že účinnost vakcíny proti deltě klesá s věkem naočkovaného. Nikdo mladší 50 let a zároveň plně naočkovaný na variantu delta v Británii nezemřel. Podrobný přehled je k dispozici ve zprávě PHE z 25. června.

„Plně naočkovaný osmdesátník je vystaven asi stejnému riziku jako nenaočkovaný padesátník,“ vysvětlují statistici David Spiengelhalter a Anthony Masters ve společném článku pro deník Observer. To podle nich pořád znamená, že by lidé měli dbát na hygienická opatření.

V tuto chvíli se Spojené království pyšní proočkovaností 67 procent obyvatel.

Původně chtěla londýnská vláda všechny zbývající restrikce zrušit 21. června, kvůli deltě se ale nakonec rozhodla počkat, až bude naočkovaných víc. Pokud se podaří křivku hospitalizací a úmrtí i nadále držet dole, mohli by se Angličané dočkat „Dne svobody“ 19. července.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků