Hlavní obsah
Athény Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

Při návratu z Řecka budou od pondělí nutné testy na koronavirus

Cestovatelé, kteří se vrátí z Řecka, budou muset od pondělí předložit po návratu negativní test, nebo jít do karantény, oznámilo v pátek ministerstvo zahraničních věcí. Povinnost platí nejen pro Čechy, ale i pro cizince. Řecko se totiž ocitlo na cestovatelském semaforu v červené zóně.

Athény Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP
Při návratu z Řecka budou od pondělí nutné testy na koronavirus

Naopak Lotyšsko se po týdnu vrátí do oranžového pásma se střední mírou rizika, kdy musí při cestování do ČR předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci.

Do oranžové se přesunou i některé oblasti jako španělské Kanárské ostrovy či portugalské Azory a Madeira.

Zelené jsou v semaforu země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibylo na 100 tisíc obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní byla méně než čtyři procenta testů. Z evropských zemí se to týká jen Vatikánu.

Střední míru rizika nákazy mají státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

Při cestování do ČR z těchto zemí musí předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci, ne však pendleři. Od pondělí budou do této skupiny řazeny Estonsko, Finsko, Norsko, Island, Dánsko, Lotyšsko a Irsko, Kanárské ostrovy, Azory a Madeira.

Vysokou míru rizika nákazy mají země, které mají podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a víc než 250 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

U „červených“ států platí povinnost nechat se otestovat při cestě zpět do Česka, testy musejí mít i cizinci přijíždějící do ČR. Nutné je též vyplnit formulář pro hygienickou stanici. Výjimku mají pendleři nebo žáci a studenti při pravidelné cestě do určité země.

Atény

Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků