Hlavní obsah
Protest proti koronavirovým opatřením v polském Gdaňsku. Ta jsou přitom ve srovnání s evropskými zeměmi spíše mírná. Foto: EPA/EFE, Profimedia.cz

Poláci mají zakódovaný „gen odporu“

S koronavirem bojuje 38milionové Polsko se zavázanýma očima a dopady každý vidí. Denně s covidem-19 umírá kolem 500 lidí, což je rekord v Evropské unii a „ve světě Polsko předbíhají pouze Rusko a Ukrajina“, upozornil v pondělí portál natemat.pl. Dodal, že jde o „hrůzostrašný údaj“.

Protest proti koronavirovým opatřením v polském Gdaňsku. Ta jsou přitom ve srovnání s evropskými zeměmi spíše mírná. Foto: EPA/EFE, Profimedia.cz
Poláci mají zakódovaný „gen odporu“

„To je, jako kdyby denně spadla tři plně obsazená dopravní letadla a nikdo by nepřežil,“ napsal natemat.pl.

Upozornil, že umírají hlavně starší, neočkovaní lidé, ale vládní moc v Polsku nezavádí přísnější opatření. Premiér Mateusz Morawiecki s ministrem zdravotnictví Adamem Niedzielským shodně opakují, že zavádění restriktivních kroků by mohlo vyvolat vlnu nepokojů v zemi, protože „Poláci mají v sobě už staletí zakódovaný gen odporu“.

Stejně velkým problémem zůstává, že nejsou dodržována ani ta současná opatření, tedy lidé se dostatečně nechrání.

„Vláda sice zavedla několik bezpečnostních zásad v boji s pandemií, například covidový pas, povinnost nosit v uzavřených prostorách roušky (respirátory nejsou povinné), dodržovat odstupy či dostatečnou dezinfekci, ale nedbá na jejich dodržování,“ upozornil týdeník Polityka.

Aby se neřeklo…

Například ve vlacích, městské dopravě či v obchodních centrech možná i polovina lidí nemá nasazené roušky, nebo jen tak, aby se neřeklo, takže se kompletně míjejí účinkem.

„Polská vláda je avantgardou v bezmyšlenkovosti nebo jakési ospalosti,“ upozornila Polityka. V zemi je 54 procent očkovaných proti koronaviru, ale její kampaň za zvýšení proočkovanosti obyvatelstva je „málo stravitelná a nekompletní“, napsal dále týdeník.

Dodal, že Morawieckého kabinet si nechce pohněvat tu část veřejnosti, která je proti očkování, protože jak ukazují průzkumy, jsou to hlavně voliči vládního Práva a spravedlnosti.

Co říká statistika
Testy v neděli v zemi prokázaly dalších 13 115 nákaz koronavirem.
To je ve srovnání s předchozí nedělí o šest procent vyšší denní přírůstek.
Od začátku pandemie se v Polsku potvrdilo přes 3,5 milionu koronavirových infekcí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků