Hlavní obsah
Zuzana Čaputová Foto: Zuzana Čaputová/Facebook

Nezvládneme to? Čaputová přiznala, že se její obavy kolem testování nenaplnily

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová konstatovala, že víkendové plošné testování na covid-19 se podařilo dobře zvládnout a její obavy se nenaplnily. Hlava státu vyjádřila v pátek obavy, že při nedostatku zdravotnického personálu se cíl operace nepodaří splnit.

Zuzana Čaputová Foto: Zuzana Čaputová/Facebook
Nezvládneme to? Čaputová přiznala, že se její obavy kolem testování nenaplnily

Své obavy vyjádřila po pátečním setkání s náčelníkem generálního štábu Danielem Zmekem a s velitelem operace Společná zodpovědnost (název plošného testování všech obyvatelů Slovenska – pozn. red.) Ivanem Pachem, kteří tehdy hlavu státu informovali, že je připraveno jen 60 procent odběrných týmů. Chyběli tehdy především zdravotníci.

V sobotu i v neděli se nakonec podařilo otevřít téměř všechna odběrná místa a plošného testování se podle předběžných údajů zúčastnilo přes tři miliony lidí.

„Klobouk dolů před všemi, kteří se na přípravě testování podíleli. Jsem ráda, že se nenaplnily obavy, včetně těch mých, a že ve výsledku se každý, kdo se testovat chtěl, na test dostal,“ uvedla v neděli Čaputová.

Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na príprave...

Zveřejnil(a) Zuzana Čaputová dne Neděle 1. listopadu 2020

Prezidentka zdůraznila, že v současné nelehké a emocemi nabité době ukázali lidé příkladné chování a zvládli i několikahodinové čekání bez konfliktů, se vzájemnou podporou a úctou.

„Potvrzuje to, že navzdory názorovým rozdílům a kritickým výhradám se dokážeme jako společenství semknout,“ uvedla Čaputová, která požádala všechny s pozitivním testem, aby dodržovali přísnou karanténu. „Plošné testování nebylo cílem, ale prostředkem. Cílem je, abychom jako společenství a země zvládli pandemii, zachránili lidské životy a zdraví lidí. A to si vyžaduje i nadále zodpovědnost nás všech,“ dodala hlava státu ve svém prohlášení.

Čaputová v pátek požadovala především zrušení sankcí, které od dnešního dne platí pro všechny, kteří se testování z vlastní vůle nezúčastnili. Vyjádřila totiž obavy, že nebude možné testovat všechny zájemce.

„Žádám ještě před spuštěním testování o přehodnocení podmínky zákazu vycházení a netrestání lidí, kteří se z objektivních důvodů na test nedostanou nebo kteří se z jiných důvodů na test nemohou dostavit,“ řekla v pátek prezidentka.

Jenže obavy hlavy státu se nenaplnily a po sobotním obrovském náporu se v neděli testovalo po celé zemi bez čekání a každý, kdo chtěl, se mohl testování zúčastnit. Od pondělí tak neplatí zákaz vycházení pro občany, kteří se testování zúčastnili a mají negativní test.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků