Hlavní obsah
 

Miminko narozené v Peru o tři měsíce dříve porazilo covid-19

Jorgito se narodil v peruánské Limě předčasně ve 23.týdnu těhotenství s váhou 580 gramů. Lékaři o jeho život ale nebojovali jen kvůli nízké porodní váze, ale také z důvodu nemoci covid-19, kterou se nakazil od své matky. Nakonec vše zvládl a nyní po několika měsících pobytu v nemocnici byl propuštěn i se svou matkou domu.

 
Miminko narozené v Peru o tři měsíce dříve porazilo covid-19

Matka Jorgita během těhotenství trpěla HELLP syndromem, velmi vážnou komplikací, která ohrožovala život ještě nenarozeného miminka, stejně tak jeho matky. Jedná se o stav těžké preeklampsie komplikovaný hemolýzou (rozpad červených krvinek provázený uvolněním krevního barviva hemoglobinu), trombocytopénií (snížené množství krevních destiček v krvi), patologickými jaterními testy a dalšími problémy.

K tomu vše zkomplikovala pozitivita matky na koronavirus. Porod o tři měsíce dříve tak byl jedinou možností, jak se pokusit zachránit miminko i jeho matku.

První čtyři týdny života tak pro Jorgita nebyly vůbec jednoduché, ukázal se ale jako velký bojovník, protože nakonec všechny komplikace zvládl, a po více jak dvou měsících po překonání koronavirové infekce byl propuštěn z nemocnice domů.

Peru je jednou z nejvíce koronavirem zasažených zemí na světě. Covidem  zde onemocnělo více jak 892 000 obyvatel, přičemž dosud podle oficiálních údajů 34 200 zemřelo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků