Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Babiš k nasazení ivermektinu: Studie jsou důležité, ale nemáme čas

Lék Ivermektin, který k terapeutické léčbě nemoci covid-19 povolilo slovenské ministerstvo zdravotnictví, by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl vyzkoušet i v České republice. Čekat na stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je podle něj sice důležité, může to ale trvat příliš dlouho.

Premiér Andrej Babiš Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Babiš k nasazení ivermektinu: Studie jsou důležité, ale nemáme čas

Názory českých lékařských kapacit na ivermektin jsou různé. Někteří mu nedůvěřují, jiní čekají až na výsledky velkých srovnávacích studií. Co si o tom myslíte vy?

Vyžádal jsem si v neděli stanovisko od ředitelky SÚKL Ireny Storové, která tvrdí, že ivermektin podle některých lékařů neprokázal žádné přínosy nebo prý došlo ke zhoršení nemoci a tak dále. Říká, že ta hlášení vykazovala neúplné informace a Slováci to povolili bez odborných podkladů.

Když budeme čekat na studii SÚKL, což je samozřejmě nejlepší, tak to bude trvat dlouho

Máte informace o tom, jak se na Slovensku lék osvědčil?

Kontaktoval jsem primářku z bratislavského Národního onkologického ústavu Andreu Letanovskou, která mi říkala, jak to řeší oni a kolik dávají dávek. Ivermektin podali už celkem 30 pacientům a podle nich to zabírá. Mluvil jsem i s některými lidmi z českých nemocnic. Ti se k tomu ale staví rezervovaně a tvrdí, že k použití pro léčbu covidu-19 nejsou dostatečné klinické studie, a že to tedy není možné.

V nedělním pořadu jste řekl, že o přípravek nemají čeští lékaři zatím zájem. V Česku podle vás není nikdo, kdo by byl ochotný při splnění všech bezpečnostních a etických podmínek lék vyzkoušet?

O víkendu jsem zjistil, že pan doktor Michal Rezek z I. interní kardioangiologické kliniky FN u svaté Anny v Brně tento lék používá a nechal si ho dovézt už v listopadu. Samozřejmě jde o mimořádný dovoz, který SÚKL ohlásil. Tuto látku podal třiceti lidem a říká, že to funguje a snášejí to dobře. Pokud je to tak, je to dobrá zpráva a možná by to mohly zkusit i jiné nemocnice.

Britská vláda podpořila výzkum Oxfordské univerzity, který by měl efekt některých léků, včetně ivermektinu, přezkoumat v rozsáhlejší klinické studii. Nebylo by něco takového možné také v České republice?

Rozumím, že jsou potřeba klinické studie, ale my nemáme čas. Jsme ve válce s virem, který je neviditelný a který na nás útočí. Pokud to lékařka na Slovensku a náš primář v Brně řeší, tak proč to nezkusit? Primář mi psal, že podle něj to „zázračný lék“ není, ale analýza naznačuje pozitivní efekt, což v dnešní době nemá mnoho léků.

Mám obavu, že když budeme čekat na studii SÚKL, což je samozřejmě nejlepší, tak to bude trvat dlouho. Asi 1450 tablet už nakoupilo i Maďarsko, taky s tím léčili nějaké pacienty. Jako laik si říkám, pojďme to zkusit.

Neuvažujete o tom, že by Česko nakoupilo do zásob několik tisíc kusů podobně jako Slovensko a s jeho poskytnutím lékařům by se počkalo na konečné stanovisko SÚKL? Přitom ve srovnání s například protilátkovými koktejly od Eli Lilly nebo Regeneronu je řádově levnější.

To určitě můžeme. Už jsme nakoupili REGN-COV2 pro dvě velké nemocnice, které to budou distribuovat. Dodávku bamlanivimabu by měla dostat Thomayerova nemocnice. Musím prověřit, jak by to šlo s ivermektinem.

Primář z Brna mi psal, že podle něj to „zázračný lék“ není, ale analýza naznačuje pozitivní efekt

Jednáte o nákupu i dalších léků, které by mohly s léčbou nebo prevencí proti covidu pomoci?

My jsme tu měli postupně isoprinosin, u toho se řeklo, že nefunguje, pak remdesivir. Podle primáře z Brna by mohl být ivermektin lepší než remdesivir. Já jsem bojoval za bamlanivimab od Eli Lilly, ten by měl přijít konečně tento týden. Je to něco podobného.

Tento antibody koktejl má zabránit těžkému průběhu nemoci covid-19. Od Regeneronu se mi podařilo vybojovat 12 tisíc dávek. Kdybychom měli čekat na Evropu, tak to tady bude někdy v květnu. Je jenom škoda, že o některých metodách léčby se neví nebo nemluví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků