Hlavní obsah

Primářka ARO: Ivermektin je bezpečný a zbavuje tělo viru

20. 2. 2021, 11:32 • Aktualizováno 2. 3. 2021, 14:33
Novinky, ivi, zr

Primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny Andrea Letanovská z bratislavského Národního onkologického ústavu řekla Právu, že ivermektin v jejím ústavu pacientům s covidem podávají už dva týdny.

Foto: Profimedia.cz

Lék Ivermektin

Článek

„Není to žádná neověřená novinka. Bezpečnost ivermektinu je dokázaná. Jeho účinnost u covidu se ještě musí potvrdit na velkých studiích, ale v této chvíli se to jeví tak, že pacienty zbavuje viru. Musí se však dostat k pacientům včas, když pacienti začínají mít příznaky zápalu plic nebo průdušek a mají vysoké teploty,“ uvedla primářka.

Ivermektin léčí covid-19, ale v Česku nesmí. Proč?

Koronavirus

Léčba ivermektinem se rozmáhá po celém světě. Všude, včetně Česka, to však naráželo a stále naráží na odpor velké části medicínského establishmentu, který  nechce pochopit, že mimořádná doba si vynucuje k záchraně zdraví a životů použití netradičních léčivých preparátů, především ivermektinu.

Co je ivermektin
Využíván je především k léčení hospodářských zvířat napadených červy, u nás se u lidí aplikuje jen jako mast proti kožním infekcím nebo vším. Loni v létě se přišlo na to, že má až nečekaně dobré účinky při léčbě covidu-19.
Jako první na ně upozornili australští vědci. V laboratorních podmínkách zjistili, že ivermektin úspěšně ničí koronaviry SARS-CoV-2.

V jeho případě vydal americký Národní ústav zdraví (NIH) před několika týdny první klíčové stanovisko, podle něhož vzhledem k tomu, že nejsou dostatečná data pro určení pravidel, nelze vydat doporučení ani pro, ani proti použití ivermektinu při léčbě covidu. Tím nechal rozhodnutí o nasazení ivermektinu do boje s covidem v USA na samotných lékařích.

Toto stanovisko nedávno upravil, a to tak, že ivermektin je možné pro léčbu covidu-19 používat. Mnozí se chopili příležitosti a začali léčit a uzdravovat pacienty lékem, který sice pro covid vyvinut nebyl, ale je proti němu účinný.

Doktor Pavol Török hovoří o IvermektinuVideo: www.ta3.com

Na Slovensku začal s experimentální léčbou začátkem ledna profesor Pavol Török a měl s ní tak dobré výsledky, že to přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo povolení k terapeutickému použití ivermektinu k profylaxi a léčbě pacientů s covidem-19.

Kromě Törökova košického pracoviště se ivermektin už dva týdny používá v řadě nemocnic, například v bratislavském Národním onkologickém ústavu. Primářka Letanovská Právu podrobně popsala své zkušenosti s ivermektinem. Uvádí:

  • Účinnost a bezpečnost ivermektinu nemáme zatím ověřené velkými studiemi s jednoznačnými daty, tak jak to my lékaři máme rádi. Výsledky ivermektinu v praxi však nasvědčují tomu, že pacienti, kteří ho užívají, se snadněji zbavují viru. Z toho vyplývá i to, že bychom ho chtěli využívat u pacientů ve větším množství.
  • Je pravda, že pokud je tato nemoc v pokročilém stadiu, pacient přijde k nám a má hodně poškozené plíce, ještě to neznamená, že i když se viru zbaví, přežije. Když jsou plíce velmi poškozené, už se nezregenerují.
  • Největší přínos ivermektinu vidím v ambulantní sféře – a právě tam bych chtěla pomoci s jeho propagací a jeho dostupností. Když pacient začíná mít příznaky zápalu plic nebo průdušek a má vysoké teploty. Pokud bychom v tomto momentě používali u široké populace ivermektin, jeho schopnost zbavit nás rychleji viru by způsobila, že pacient by skončil o stupeň lépe.
  • Tím, že se rychleji zbaví viru, zamezí se tomu, že skončí ve velmi špatném stavu na ARO naintubovaní na umělé ventilaci. To jim dá větší šanci na přežití s minimálními nebo žádnými vedlejšími a dlouhodobými následky. Odlehčili bychom také nemocnicím, které v současnosti už kolabují a jedou totálně nadoraz.
  • Ivermektin je třeba nakoupit ve velkém množství, abychom ho mohli pacientům při začínající nemoci nasadit co nejdříve.
  • Je použitelný jako prevence hospitalizace a umělé ventilace, nikoliv však jako prevence nemoci jako ta­kové.

 Zkušenosti ze světa

USA

Prosadit jeho použití v klinické praxi nebylo a není vůbec jednoduché. Chybí obsáhlejší studie i souhlas amerických schvalovacích orgánů. Ty si dávaly na čas, zatímco jím někteří lékaři i bez oficiálního požehnání začali covidové pacienty léčit. A úspěšně.

Průlom nastal, když americký Národní zdravotní ústav (NIH) vydal postupně dvě stanoviska. Závěr prvního zněl: „Nejsou k dispozici dostatečné údaje, aby se odborný panel přiklonil buď pro, nebo proti použití ivermektinu k léčbě covidu-19.“ Druhé  bylo o stupeň vyšší, a to tak, že ho schválil jako možnost k léčbě covidu. To zlegalizovalo úsilí lékařů, kteří ivermektin už používali nebo chtěli začít používat.

Izrael

Efekt na snížení délky infekce potvrdil nedávno rovněž izraelský expert na tropická onemocnění Eli Schwartz.

O dokončení klinické studie, které se zúčastnilo sto dobrovolníků s mírným nebo středně těžkým průběhem nemoci, informoval deník The Jerusalem Post.

Podle něj se všichni, kteří dostali ivermektin, a nikoliv placebo, zbavili viru během šesti dní. I tady se ukázalo jako klíčové podat lék hned po propuknutí nemoci.

Slovensko

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí v pátek řekl, že ivermektin byl schválen jen pro určité lékaře.

„Tito lékaři přebírají zodpovědnost za podání léku, jehož účinky při léčbě covidu stále nejsou jednoznačně potvrzené,“ uvedl Krajčí. Ministerstvo zároveň oznámilo, že v pátek na Slovensko dorazilo dalších 9000 dávek ivermektinu.

„Část bude distribuována do nemocničních lékáren a část do veřejných lékáren. Lék bude jen na lékařský předpis,“ uvedlo ministerstvo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků