Hlavní obsah
Jak letos Češi strávili léto? Lidé zůstali většinou v Česku a začali se více věnovat sportu Foto: Sazka a.s.

Jak letos Češi strávili léto? Lidé zůstali většinou v Česku a začali se více věnovat sportu

Letošní rok přinesl v důsledku epidemie koronaviru mnoho změn, které během léta velmi citelně poznamenaly především možnosti cestování. Jak ukázal průzkum společnosti Sazka, lidé začali daleko více preferovat tuzemskou dovolenou a změnili také své preference a zájmy, jak trávit letní dovolenou.

Jak letos Češi strávili léto? Lidé zůstali většinou v Česku a začali se více věnovat sportu Foto: Sazka a.s.
Jak letos Češi strávili léto? Lidé zůstali většinou v Česku a začali se více věnovat sportu

Průzkum probíhal ve dnech 21. – 26. srpna 2020 a zapojilo se do něj 550 respondentů z celé ČR, muži I ženy ve věku 18-65 let.

Lidé letos zůstali v Česku, někteří dovolenou úplně vynechali

Přestože více než polovina Čechů vyráží každý rok pravidelně do zahraničí, ať už k moři nebo za zážitky, letošní rok a rizika spojená s cestováním výrazně změnily jejich chování. Průzkum ukázal, že letos se vydalo mimo Českou republiku jenom 14 % dotázaných, celých 86 % respondentů potom dalo přednost pouze tuzemské dovolené. Zajímavou změnou je také fakt, že v během letošního léta si třetina Čechů volno vůbec nevybrala, ať už z důvodu omezených možností cestování nebo kvůli obavám o zaměstnaní a finančním možnostem.

Lidé letos zůstali v Česku, někteří dovolenou úplně vynechali

Foto: Sazka

Moře letos nahradily zážitky a zájem o sport a aktivní dovolenou

Zatímco v předchozích letech byla oblíbená letní dovolená spojená s cestováním do zahraničí, většinou směrem do plážových destinací a turistických letovisek, letos došlo k řazení států na seznam podle různých úrovní bezpečnosti. Letecké společnosti navíc zpřísnily podmínky cestování a nabízely jenom omezené množství letenek. I z těchto důvodů opadnul zájem Čechů o zahraniční pobyty, což značně podpořilo domácí turistický ruch. Výrazně se zvýšila poptávka po návštěvách českých a moravských památek, ale rostl také zájem o pronájem chat, chalup a kempů, které byly dříve spojené s tradičním létem v Česku. Pobyt na pláži si potom 60 % dotázaných nahradilo hlavně sportem a aktivní dovolenou. Zájem o volnočasové activity v Česku byl vidět na více frontách.

“Na našem webu sportvokoli.cz, který provozujeme společně s Českým olympijským výborem, jsme během léta zaznamenali nárůst návštěvnosti. Vidět to bylo zejména u sportovních akcí, které lidé aktivně vyhledávali. Pevně doufáme, že tento sportovní trend vydrží lidem i do budoucna,” shrnula Tereza Vyhnálková ze Sazky.

Moře letos nahradily zážitky a zájem o sport a aktivní dovolenou

Foto: Sazka

Více než polovina Čechů letos ušetřila a změnili názor na dovolenou

Mohlo by se zdát, že omezené cestovní možnosti a jiný způsob trávení dovolené přinesou spíše negativní vnímání letošního léta, ale překvapivě opak je pravdou. Kromě toho, že více než polovina respondentů přiznává, že letos během léta ušetřila, najde se i mnoho dalších věcí, které si lidé pochvalují. Například celých 45 % účastníků průzkumu připouští, že se jim nejvíce líbilo, že nejsou kvůli zahraniční dovolené ve stresu a prožili léto mnohem klidnějším způsobem.

Dalších 23 % dotázaných navíc ocenilo i to, že poznali také jiný způsob trávení léta oproti svým běžným zážitkům. Samotnou kapitolou je potom i atmosféra, kdy se oprášila tradice a do českých lokalit se vrátil život, tak jak to bývalo dříve. Výsledkem letošního nevšedního léta je fakt, že až 67 % lidí nyní zvažuje změnu svých cestovních preferencí i do budoucna, a celých 11 % je pevně rozhodnuto na základě nových zážitků nevracet se v příštím roce ke svému obvyklému způsobu dovolené, ale zvolit opět českou variantu.

18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků