Hlavní obsah
Bytová výstavba - počty vydaných stavebních povolení a zahájených staveb bytů Foto: RONDA INVEST

Jak koronavirus ovlivní ceny nemovitostí?

Během probíhající pandemie koronaviru si mnoho z nás klade otázku, jaký dopad bude mít krize na ceny nemovitostí. Za poslední tři roky rostly o cca 10 % za rok. Nyní bychom očekávali pokles, na trhu však působí celá řada faktorů, které hovoří proti.

Bytová výstavba - počty vydaných stavebních povolení a zahájených staveb bytů Foto: RONDA INVEST
Jak koronavirus ovlivní ceny nemovitostí?

Nedostatek bytů

Jedním z nejvýznamnějších důvodů, proč nelze očekávat významnější pokles cen nemovitostí, je výrazný nedostatek počtu bytů na trhu, který způsobuje, že poptávka po bytech dlouhodobě převyšuje jejich nabídku. Jen v Praze aktuálně chybí okolo 20 tisíc bytů. Významně k tomu přispívá velmi pomalý povolovací proces, kdy počet vydaných stavebních povolení v čase klesá, viz graf výše.

Nulové úrokové sazby

Dalším významným faktorem, který může mít vliv na ceny nemovitostí, je výše úrokových sazeb. Obecně platí, že pokud jsou úrokové sazby nízko, domácnosti i jednotlivci si mohou výhodně půjčit na pořízení vlastního bydlení. To může způsobit zvýšenou poptávku po nemovitostech a tedy i tlak na růst jejich cen. Současná koronavirová pandemie přinutila Českou národní banku ve snaze podpořit ekonomiku ke dvojímu snížení základní dvoutýdenní repo sazby z původních 2,25 % až na aktuální 1 %. Vzhledem k tomu, že hospodářské ztráty způsobené koronavirouvou pandemií budou značné, je pravděpodobné, že základní sazba bude dále klesat až poblíž nuly.

Bytů na českém trhu je nedostatek

Foto: Shutterstock

Zdravý hypoteční trh

Hypoteční trh v Česku je možné považovat za zdravý, mj. v důsledku poměrně přísných regulačních opatření ČNB, jejichž zásluhou na hypotéku dosáhne jen vybraná skupina žadatelů. Ani z tohoto pohledu se tedy není potřeba obávat, že by na trhu v dohledné době došlo k nucenému prodeji většího počtu nemovitostí, což by mohlo způsobit tlak na pokles cen.

Ceny vstupů rostou

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že v Česku v posledních měsících významně vzrostla inflace, přičemž rostoucí ceny stavebních materiálů a práce se samozřejmě promítají také v prodejních cenách nemovitostí. Tento fakt může být navíc umocněn uzavřením hranic v důsledku koronavirové pandemie, kdy těsně před ním republiku opustily řady cizinců pracujících pro stavební společnosti.

Investice do nemovitostí nemusí znamenat nákup nemovitosti

Foto: Shutterstock

Investice zajištěné nemovitostmi jsou bezpečné

Jaký bude skutečný dopad krize způsobené koronavirem na trh realit, se dozvíme během následujících několika málo měsíců, nicméně vzhledem ke skutečnostem popsaným výše významný plošný propad cen rezidenčních nemovitostí neočekáváme. Z tohoto pohledu je tedy možné považovat investice, které jsou zajištěny nemovitostmi, i v této nelehké době za bezpečné. Takové investice nabízí například společnost RONDA INVEST, která na jedné straně nabízí financování malým a středním podnikatelům, přičemž každý takto poskytnutý úvěr je zajištěn likvidní nemovitostí v Praze a okolí nebo krajských městech. Na straně druhé RONDA INVEST umožňuje investorům do těchto úvěrů investovat, a to s výnosem až 6 % ročně. Takový výnos je při zohlednění nízké míry rizika a velmi nízkých sazeb na bankovních vkladech pro investory velmi atraktivní. Výnos je investorům vyplácen každý měsíc na jejich účet, přičemž za celou dobu fungování platformy se zatím nestalo, že by některý z investorů nedostal svou splátku výnosu včas. Investovat je možné již od 1 000 Kč, a to i ONLINE z bezpečí vašeho domova. Investice u RONDY navíc není spojena s žádnými vstupními ani pravidelnými paušálními poplatky.Více informací naleznete také na webových stránkách RONDY INVEST.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků