Hlavní obsah
Tesco Stores Foto: Tesco Stores ČR

Češi vyhodí za rok až 80 kg potravin! Poradíme, jak neplýtvat zbytečně potravinami

Každý rok se na světě třetina jídla vyhodí. To je mimo jiné 1,3 miliardy tun potravin. Jen v rámci EU vyhodíme ročně více než 88 milionů tun potravin. Proto je i jedním z cílů organizace OSN snížit potravinový odpad do roku 2030 o polovinu. Nejdůležitější ale je, aby každý začal nejdříve sám u sebe.

Tesco Stores Foto: Tesco Stores ČR
Češi vyhodí za rok až 80 kg potravin! Poradíme, jak neplýtvat zbytečně potravinami

Nebojte se, není to nic těžkého, stačí se držet několika jednoduchých zásad:

1. Do obchodu jen s nákupním seznamem

Možná si to ani neuvědomujete, ale když jdete na nákup bez připraveného seznamu, nakoupíte mnohem více potravin, které ani nepotřebujete a často ani nestihnete zkonzumovat. Ty pak končí po několika dnech zbytečně v odpadkovém koši.

2. Co nezkonzumujete, zamrazte

Máte v plánu odjet na víkend a víte, že jídlo nestihnete do té doby sníst? Jednoduše ho zamrazte. Zmrazené potraviny zůstávají absolutně nezávadné po velmi dlouhou dobu.

3. Dbejte na správné skladování

Pokud jídlo správně skladujete a uchováváte, vydrží vám podstatně delší dobu. Víte například, které potraviny se hodí ukládat v lednici a které tam být naopak vůbec nemusí?

4. Neumíte dojídat? Řekněte si o menší porce

Snažte se neplýtvat jídlem nejen doma, ale ani během návštěvy restaurace. Pokud víte, že je běžná porce na vás moc velká nebo nemáte velký hlad, řekněte si číšníkovi o menší porci. Nejen, že nedojedené jídlo pak neputuje od vašeho stolu rovnou do koše, ale ještě ušetříte.

5. Rozdělte se

Dobrých skutků není nikdy dost. Trvanlivé potraviny i dosud nezkažené potraviny s krátkou dobou upotřebitelnosti můžete darovat charitě nebo okolním bezdomovcům.

Tesco je lídrem v boji proti plýtvání potravinami

Tesco se do boje proti plýtvání potravinami zapojuje už několik let. Snaží se pomáhat snižovat množství plýtvaných potravin, a to nejen v samotném Tescu, ale také na farmách, u výrobců a v domácnostech.

V oblasti prevence plýtvání potravinami se zaměřují především na darování potravinových přebytků, národní potravinové sbírky, podporu potravinových bank, spolupráci s dodavateli, uveřejňování transparentních dat o jejich plýtvání.

Výsledky společnosti Tesco za poslední 2 roky

• 55% snížení potravinového odpadu v Česku za 2 roky.
• 9 199 tun potravin darováno potravinovým bankám nebo jako krmivo pro zvěř.
• 5 milionů porcí jídla darováno lidem v nouzi.
• 177 (z celkem 190) obchodů je v současné době schopno darovat své přebytky 
   potravinovým bankám.
• Do roku 2020 budou všechny Tesco obchody schopny darovat své potravinové
   přebytky pro lidi v nouzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků