Hlavní obsah
Josef Koukal

KOMENTÁŘ: Princip - Josef Koukal

Když ve středu přednášel Donald Trump svou zprávu o stavu unie, pochlubil se mimo jiné, jak se Spojeným státům daří získávat spojence, aby platili svůj podíl na společnou obranu. To se k němu ještě nedostala informace, že premiér Andrej Babiš a podpremiér Jan Hamáček se chystají odpískat navýšení výdajů resortu na požadovaná a slíbená dvě procenta HDP do roku 2024.

Josef Koukal
KOMENTÁŘ: Princip - Josef Koukal

Hamáček nyní navrhuje zastropování na 1,4 procenta, což Američany asi nepotěší.

Evropským příbuzným jsme adresovali jiný dárek. Evropskou komisi budeme žalovat kvůli pozastavení dotací pro Agrofert u Soudního dvora EU. V Bruselu s jejich proplácením otáleli skrze prověřování, zda koncern není v komplotu s naším premiérem do té míry, aby se dalo hovořit o střetu zájmů. Až na jednu nakonec všechny schválili.

Ke zbrojení mám vztah asi jako Mahátma Gándhí a určitě se nebudu k ničemu přivazovat, aby vláda výdaje na armádu zvýšila. Mé názory jsou ovšem zašlého ražení a skoro bych řekl, že vlastní závazky mezinárodního významu učiněné dobrovolně a veřejně by se měly dodržovat.

S žalobou na Brusel, k níž se Babiš staví alibisticky tak, že ji vláda schválila v jeho nepřítomnosti, je to složitější. Nechám stranou setrvalý a populární spor o to, zda se zde bereme za zájmy České republiky, nebo Agrofertu, ten poběží, dokud bude současný premiér ve funkci. Jde mi o ten právníky zmiňovaný „princip“.

Žalobu doporučili z principu, protože nesouhlasí s technickými detaily celkového rozhodnutí o neproplacení dotace. Je to naše právo. Vzhledem k tomu, že Komise uplatňovala vůči žadatelům běžný postup jako v jiných členských státech, šance na úspěch nebudou patrně velké. Kapsu si namastí nejspíš právě oni právníci, co budou věc meldovat.

Stejným principem se lze ohánět, kdykoli jde o veřejné peníze. Ptal jsem se právničky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, proč podává odvolání v jednom naprosto jasném a u soudu už opakovaně prohraném sporu s vlastníky nemovitostí, které jim měly být vydány jako oprávněným osobám. Vždyť to bude stát jen další soudní výlohy a průtahy. Řekla mi, že tak postupuje automaticky a pokaždé. Brání majetek státu, a kdyby nevyčerpala veškeré opravné prostředky, které jsou k dispozici, mohl by jí to někdo omlátit o hlavu.

Josef Koukal

Komentátor deníku Právo. Zabývá se tématy z oblasti justice a kriminálními kauzami. Od roku 1993 byl redaktorem Českého deníku, Denního Telegrafu, Svobodného slova a Zemských novin, spolupracoval externě s Českým rozhlasem a dalšími, převážně tištěnými médii. V Právu působí od roku 2006.

Články autora

Pozdržení výplaty a odmítnutí projektu za 1,6 milionu korun je pro Česko bezvýznamná záležitost v poměru k síle trucpodniku, jaký žaloba na Komisi představuje. Vláda věc nejspíš podá tak, že si jako Češi umíme dupnout. Jistě. V EU i v NATO. Ono ale, jak se do lesa volá...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků