Hlavní obsah
Hulmanům posvátným se v Zoo Ostrava mimořádně daří (Ilustrační snímek)

Více hulmanů než v Ostravě mají jen v Indii

Ostravské zoologické zahradě se v posledních měsících výrazně daří při rozmnožování hulmanů posvátných. Za posledních 11 měsíců přišlo v zoo na svět 11 mláďat a aktuálně skupina čítá 23 jedinců. Mimo Indii je to největší chovná skupina těchto primátů na světě.

Hulmanům posvátným se v Zoo Ostrava mimořádně daří (Ilustrační snímek)
Více hulmanů než v Ostravě mají jen v Indii

Hulmany mohou návštěvníci vidět v expozici Čitván, kde obývají asi hektarový přírodní výběh společně s medvědy ušatými. Právě vybudování moderního zázemí v roce 2010 podle mluvčí zoo Šárky Novákové výrazně přispělo k aktuálnímu chovatelskému úspěchu.

„Tento prostor podněcuje u zvířat přirozené chování a zajišťuje jejich větší pohodu. Vzrostlé stromy slouží obratným opicím nejen ke šplhání, ale coby listožravcům i jako přirozený zdroj potravy,“ uvedla Nováková.

Prvorodičky se učí od starších

Chovatelé se navíc do života zvířat snaží zasahovat minimálně, aby nenarušovali přirozené vazby a chování. „A právě to je důležitý předpoklad pro úspěšné fungování skupiny i odchovy mláďat,“ uvedla mluvčí.

Podle ní matky o všechna mláďata příkladně pečují, a to i přesto, že jsou mezi nimi prvorodičky, které nemusejí svou mateřskou roli napoprvé zvládnout. „Samice primátů nemají péči o mláďata vrozenou, ale učí se ji pozorováním starších samic ve skupině a také zapojováním do odchovu mladších sourozenců i dalších mláďat,“ dodala Nováková.

Soužití s medvědy se osvědčilo

Zoo Ostrava chová hulmany posvátné od roku 1980 a od té doby se tam podařilo odchovat 56 mláďat, z toho 28 přímo v Čitvánu. Podle mluvčí se soužití hulmanů s poměrně velkými šelmami osvědčilo. Vzhledem k rozlehlosti celého areálu i rozdílnému způsobu života obou druhů je soužití harmonické.

U hulmanů posvátných se v průběhu posledních 11 měsíců narodilo 11 mláďat! Celkem skupina čítá 23 členů, a je tak...

Posted by Zoo Ostrava - oficiální stránky on Friday, October 25, 2019

Pokud by se navíc hulmani cítili ohroženi, mohou najít bezpečí na stromech či ve vnitřních ubikacích, kam se medvědi nedostanou. Přestože medvědi ušatí patří mezi šelmy, živí se převážně rostlinnou potravou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků