Hlavní obsah

Děčínská zoo se raduje z malého makaka

27. 9. 2019, 3:30 – Děčín
Právo, ape

Děčínská zoologická zahrada zaznamenala další významný odchov. Potomka přivedli na svět kriticky ohrožení primáti – makakové chocholatí, jejichž chovu se zoo věnuje již 24 let. V rámci českých zoologických zahrad je Zoo Děčín jediná, která je chová, a v rámci celé střední Evropy se dokonce může pochlubit jednou z největších chovných skupin vůbec.

Foto: Foto Zoo Děčín

Malý makak s matkou v děčínské zoo

Článek

„Naše tlupa čítá aktuálně sedm členů. Její nejmladší člen přišel na svět 17. srpna, porodila ho samice Buffy a je jejím pátým mládětem, otcem je samec Hitam. První dny po porodu nosila samice mládě pevně přitisknuté k tělu a dlouho tak nechtěla světu ukázat, jestli porodila samce nebo samičku. Zhruba ve třech týdnech věku mláděte ho už ale začala postupně na malou chvilku odkládat a ošetřovatelé tak už pár dní vědí, že jde o samečka,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková s tím, že děčínská zoo úspěšně odchovala již 12 mláďat tohoto druhu.

Makakové chocholatí jsou takzvanými endemity ostrova Sulawesi, to znamená, že jinde na světě ve volné přírodě nežijí. Typickým znakem je černá srst a chocholka na hlavě, podle které mají jméno. Makakové chocholatí žijí v deštných pralesích, především v nižších nadmořských výškách.

Živí se tak jako většina primátů rostlinnou i živočišnou potravou. V jídelníčku převažují velmi výrazně plody pralesních dřevin, které doplňují květy a listy. Potřebu bílkovin řeší pojídáním drobných členovců, larev a v menší míře i ptačích vajec i mláďat.

„Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase zapsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa,“ doplnila mluvčí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků