Hlavní obsah
 

Tábor přijel do Rokycan a rozkoukával se v novém domově

Je to obrovská událost pro táborskou zoologickou zahradu. Tříletý zubří samec Tábor opustil ve středu areál zoologické zahrady. Byl převezen do rezervace u Rokycan, kde se připojí ke třem samicím a jeho úkolem bude založit nové stádo. Jak na svůj nový domov býk reagoval, uvidíte v reportáži.

 
Tábor přijel do Rokycan a rozkoukával se v novém domově

„Nejdříve budou trávit společný čas v takové aklimatizační oboře a potom budou vypuštěni do celé lokality a samec Tábor se stane zakladatelem úplně nového stáda,“ raduje se hlavní zoolog Zoo Tábor Ondřej Kott s tím, že transport takového zvířete není vůbec jednoduchá záležitost.

„Scénářů transportu může být mnoho. V našem případě se snažíme zvíře neuspávat, ale snažíme se ho naložit, jak se říká, napřímo do transportní bedny. Máme tu speciální odchytovou uličku, do které se zvíře zavře, přistaví se speciální transportní bedna a zvíře by potom mělo do transportní bedny nastoupit,“ vysvětlil Kott.

V původním stádu by hrozily konflikty

Samec Tábor byl vybrán kvůli svému věku. „Letos mu budou tři roky. Zubři se většinou začínají rozmnožovat kolem čtvrtého roku, nicméně v rámci pohody našeho stáda je důležité, aby samec odešel, protože v následujících letech by mohl začít konkurovat svému otci a mohlo by docházet ke konfliktům a nepohodě ve stádě. Proto musí odejít,“ řekl zoolog s tím, že se domnívá, že bude zvíře spokojené. Dostane se totiž do padesátihektarového kusu cenné přírody.

„Cílem našeho projektu je dávat jim nový životní prostor a nějakým způsobem rozšiřovat jejich početní stavy. Já si myslím, že náš zubr tam bude určitě spokojený,“ usmívá se Kott.

Zubr evropský je největší suchozemský obratlovec v Evropě, který byl v podstatě téměř vyhuben na začátku 20. století. Zoo Tábor se zapojila do ochranářského projektu na jeho záchranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků