Hlavní obsah
Vybírat lze z několika specialit. Foto: Jiří Růžička, Právo

Do centra Olomouce láká odér tvarůžkového festivalu

Nezaměnitelný odér se od posledního dubnového sobotního rána line z centra Olomouce, které se na celý víkend proměnilo v hlavní scénu čtvrtého ročníku oblíbeného tvarůžkového festivalu.

Vybírat lze z několika specialit. Foto: Jiří Růžička, Právo
Do centra Olomouce láká odér tvarůžkového festivalu

„Na všechny návštěvníky se nějaký dílek z typické hanácké speciality určitě dostane, připraveny jsou více než čtyři tuny tvarůžků,“ okomentovala dění po začátku voňavého festivalu na Horním náměstí vedoucí odboru cestovního ruchu olomouckého magistrátu Karin Vykydalová. Stánky na náměstí byly tou dobou přeplněné, a ač si tu a tam některé z dítek doprovázejících rodiče ucpávalo nos oběma rukama, na tvarůžkové dobroty se tvořily fronty.

„Mám jazyk a chuťové pohárky natěšené už několik dní, co jsme se na festival s rodinou chystali,“ svěřil se u pultu Tvarůžkové cukrárny z Loštic šedesátiletý Josef z Litovle. Gurmán nešetřil, vybral si hned čtyři kousky zákusků na první pohled nerozlišitelných od cukrovinek. Stačilo ale čichnout a jen jednou ukousnout!

Do přípravy tvarůžkových specialit se v Olomouci zapojil i primátor Miroslav Žbánek.

Foto: Jiří Růžička, Právo

Na tribuně nedaleko radnice v tu chvíli připravovali speciality tvarůžkové kuchyně primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) a jeho náměstkyně Markéta Záleská (ODS). Očividně je tato činnost zaujala. „Možná, že po skončení politické kariéry se do toho pustíme. Koneckonců těch prostor na radnici je stále ještě dost, a nejsou tak využívané, jak bychom si možná představovali,“ vykoukl zpod kuchařské čepice Miroslav Žbánek.

Z pestré nabídky dobrot se těžko vybíralo. Jídelní lístky přetékaly plněnou královskou žampionovou tvarůžkovou směsí, tvarůžkovými tataráky, preclíky i rohlíčky. Pár v hanáckých krojích zaujal úhledně zabalený tvarůžkový Pozdrav z Loštic. Olomoucké minipivovary měly během tvarůžkového festivalu naštěstí pohotovost, takže se výrazné chutě podařilo doplnit dobrým pitím.

Tvarůžkový festival přilákal do centra Olomouce tisíce mlsounů.

Foto: Jiří Růžička, Právo

„Tvarůžkový festival, který se v Olomouci konal poprvé v roce 2016, je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších akcí v Olomouci. Má věhlas nejen v rámci České republiky, ale také na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu ale i ve Velké Británii,“ vyzdvihla náměstkyně Markéta Záleská. V roce 2018 přilákala ojedinělá tvarůžková show na šestnáct tisíc návštěvníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků