K incidentu došlo minulý týden v úseku mezi Inzersdorfem a Vösendorfem, uvedla rakouská mutace webu The Local. Podle svědků to vypadalo jako scéna z hororového filmu.

Ornitologové byli napřed situací zaskočeni, ale nakonec došli k tomu, že se ptáci opili šťávou z plodů, která se v podzimních mrazivých podmínkách změnila v alkohol. Déšť doprovázený mlhou pak špačky zmátl natolik, že ztratili orientaci a naráželi do aut a nákladních vozů.

Podobné případy nejsou v podzimním období až tak neobvyklé a intoxikovaní ptáci čas od času způsobí menší pozdvižení. Málokdy dojde ale k tak vážné situaci jako v Rakousku.

„Většina ptáků se maximálně trochu lízne, ale někteří to občas přeženou. Nemůžou správně koordinovat svůj let a nejsou schopni chodit rovně,“ uvedla předloni pro National Geographic bioložka Meghan Lariveeová poté, co v kanadském Yukonu našli alkoholem zřízené brkoslavy severní.

Poněkud horší situace nastává, když zkvašené ovoce zkonzumují větší zvířata. Například ve Skandinávii nejsou neobvyklé případy, kdy se lidé dostanou do křížku s opilými losy, kteří po konzumaci zkvašených jablek ztrácejí strach z člověka a můžou na něj i zaútočit. [celá zpráva]