K podpisu mu jej předložila až nyní vláda státu vedená nacionalistickou Indickou lidovou stranou (BJP). „Náš sen o zákazu vraždění krav se stal skutečností,” reagoval po schválení zákona předseda vlády státu Maháráštra Devéndra Fadnavis.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zákaz, který je pro věřící hinduisty samozřejmostí, může být vnímán jako tlak na muslimskou menšinu v Indii: muslimové tvoří 13 procent z 1,25 miliardy obyvatel a s konzumací hovězího nemají problémy.

I z nedávné minulosti je známa série masových nepokojů v zemi páchaných hinduisty kvůli porážce krav, která je zakázána jen v několika státech federace.

Indka krmí krávy v útulku ve vesnici Aangaon

Indka krmí krávy v útulku ve vesnici Aangaon.

FOTO: Shailesh Andrade, Reuters

Hinduisté, kteří tvoří většinu obyvatelstva Indie, uctívají krávy, avšak hovězí se podává v některých restauracích a hotelích ve velkých městech a jedí je vyznavači i jiných náboženství.

Opatření ale vyvolalo v indické společnosti více rozporných reakcí – vedle kladných ohlasů mezi hinduisty se ozvaly i dohady, zda by přednost neměly mít jiné kroky, například zaměřené na ochranu žen. Naopak někteří ortodoxní hinduisté požadují zákaz zabíjení všech zvířat.