Rybáři ulovili samičku žraloka už v dubnu, veřejnost se ale o jeho nálezu dozvěděla až toto úterý, kdy ho vědci zkoumali před zraky asi 1500 zvědavců přímo před muzeem mořského života v Šizuoce, uvedla japonská mutace serveru Huffington Post.

Pitva asi čtyřmetrového exempláře dala vědcům šanci k dalšímu pochopení tohoto druhu, který byl objeven až v roce 1976. Úlovek z Japonska je podle některých zdrojů teprve 58. zaznamenané pozorování tohoto druhu, vědci proto nemají tento druh prozkoumaný tak detailně.

I přesto se ale ví, že dorůstá až pěti a půl metru, může vážit i přes jednu tunu a živí se převážně drobnými korýši. Na základě informací z vysílače, který vědci připojili na žraloka velkoústého uloveného v roce 1990, bylo zjištěno, že přes den se pohybuje v hloubkách 120 až 160 metrů. Se západem slunce pak vystoupal do 12 až 25 metrů.

V dubnu se podařilo chytit další vzácnou parybu, a to konkrétně žraloka šotka. Americký rybář Carl Moore ho náhodou chytil u Floridy do své sítě na krevety. Na rozdíl od žraloka z Japonska byl šotek puštěn zpět do vody. [celá zpráva]

Žralok šotek, kterého chytil Carl Moore u Floridy

Žralok šotek, kterého chytil Carl Moore u Floridy

FOTO: NOAA/Carl Moore

Vědci byli rádi, že Moore žraloka ušetřil, vyjádřili však i určité zklamání. O šotkovi toho totiž vědí možná ještě méně než o žraloku velkoústém, a tak přišli o příležitost podrobněji ho prozkoumat.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Žraloka šotka natočil potápěč v roce 2010 u Japonska