Profesor genetiky z Oxfordské univerzity Bryan Sykes podrobil v uplynulých letech testům DNA chlupy dvou neidentifikovaných tvorů, jednoho ze severoindického Ladákhu a druhého z Bhútánu, o 1285 kilometrů dál na východ.

Výsledky Sykes srovnal s databází všech známých sekvencí DNA ostatních živočichů a dospěl k závěru, že za mýtem yettiho je patrně skutečné zvíře, které by mohlo být křížencem ledního a hnědého medvěda.

Profesor Sykes zjistil, že DNA himálajského tvora stoprocentně odpovídá vzorkům odebraným z čelisti ledního medvěda nalezené na norském souostroví Svalbard, jejíž stáří se odhaduje mezi 40 000 a 120 000 lety. V té době se lední medvěd a jeho blízký příbuzný medvěd hnědý od sebe začali oddělovat jako dva různé druhy, napsal server BBC News.

Zkoumaný vzorek z Ladákhu pochází z mumifikovaných ostatků tvora, kterého zastřelil místní lovec před 40 lety, zatímco ve druhém případě se jedná o jediný chlup objevený expedicí filmařů v bambusovém lese před zhruba deseti lety.

Poddruh nebo výsledek křížení?

„Myslím si, že tento medvěd, kterého nikdo nespatřil živého... možná stále na těchto místech žije a může mít docela hodně společného s ledním medvědem,“ uvedl Sykes. „Může to být nějaký kříženec, a pokud se jeho chování liší od chování normálních medvědů, o čemž mluví svědci, potom se mohl stát zdrojem záhad a legend,“ dodal.

Sykes prohlásil, že výsledky výzkumu jsou „zcela nečekané“ a že bude zapotřebí další práce na jejich interpretaci. Podle Sykese každopádně nelze tvrdit, „že by se po Himálaji procházeli dávní lední medvědi“. Spíše se prý může jednat o poddruh medvěda hnědého, který se vyvinul z předka dnešního ledního medvěda. „Nebo to může být výsledek poměrně nedávného křížení medvěda hnědého a potomka dávného ledního medvěda,“ konstatoval Sykes.

Na údajného sněžného muže yettiho upozornila expedice britského horolezce Erika Shiptona na Mount Everest z roku 1951. Fotografie obřích stop ve sněhu přiživily spekulace o himálajských tvorech, o nichž věda neví. Od té doby mnoho údajných očitých svědků na celém světě tvrdilo, že podobné tvory zahlédli.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Takto natočil na začátku roku 2013 domnělého yettiho školák v ruské Kemerovské oblasti.