Dům, kde Hitler strávil několik prvních týdnů po narození, byl donedávna využíván jako pečovatelské centrum pro mentálně postižené. Mnozí tak měli pocit, že je tímto způsobem alespoň částečně odčiněno bezpráví a zlo, které Hitler napáchal, a že se jeho dům pro takovéto účely hodí.

Středisko se ale v minulém roce přestěhovalo do modernějších prostorů a dům zůstal opuštěný. V tu chvíli se rozhořela debata o tom, jak jej využívat do budoucna.

Starosta města vyjádřil zájem o to, aby se dům začal běžně pronajímat a mohlo se v něm bydlet. Podle jeho slov není městečko Braunau nijak zodpovědné za začátek druhé světové války a nevidí proto důvod dělat z domu připomínku tohoto krutého období.

Člen městské rady Harry Buchmayr má ovšem jiný názor. „Přemýšlel jsem o tom, kdo by v takovém domě chtěl asi bydlet, a jaké by byly jeho důvody. Myslím si, že takový typ lidí v našem městě ani nechceme a jsme rádi, že tu dnes nežijí. Popravdě si odpovězte na otázku, kdo by asi toužil po tom žít v domě, kde se narodil Hitler.“

Ani místní obyvatelé by nebyli rádi, aby se dům začal pronajímat. „Ne, já bych se tam nenastěhovala, měla bych z toho špatný pocit,“ uvádí mladá obyvatelka městečka Braunau. Stejně mluví i postarší muž: „V tom domě by mělo být nějaké kulturní centrum, rozhodně ne byty na pronájem.“

Populárnějším návrhem je tak varianta, aby se z domu stalo muzeum anebo památník.