Čína je v současné době jahodovou velmocí. Vyprodukuje asi 1,1 miliónu tun sladkých plodů ročně. Zřejmě právě proto se Peking stal prvním asijským městem, které přilákalo tradiční pětidenní akci konanou pouze jednou za čtyři roky.

Nejlidnatější stát světa se tak zařadil za Itálii, USA, Nizozemsko, Finsko, Austrálii a Španělsko, tedy země, ve kterých se vědecké zasedání o jahodách již od roku 1988 konalo.

Letošní akce je považována za největší v historii. V pavilónu nazvaném Expo Garden se sešli zástupci z 60 různých zemí a regionů a každý si přišel na své. Vystavovaly se nejnovější "jahodové" technologie, přednášelo se o nových pěstitelských metodách a představovaly se neobvyklé druhy jahod. Zkrátka nepřišly ani malé děti, které si mohly vyrobit jahodový dort dle vlastních představ.

Inteligentní skleník a "užitečný" robot

V očích návštěvníků asi nejvíce zazářil inteligentní skleník plný malých bílých boxů, ve kterém jsou jahody pod neustálým dohledem citlivých senzorů. Hřejivý aplaus získal i robot, který předvedl, jak šikovný umí být při sběru jahod. Dokáže totiž analyzovat zralost a trhá tak jen ty nejčervenější jahody. Nutno ale dodat, že by se při velkovýrobě zatím příliš neuplatnil, pracuje totiž s velkou rozvahou.

Agentura Reuters má dobrou zprávu pro všechny "jahodáře", kteří pětidenní sympozium nestihli. Pavilón Expo Garden bude totiž návštěvníkům Pekingu otevřený až do 30. června letošního roku.