„Azyl a teplo hledal Heiko, kterému bylo zjevně smutno, u zeber v jednom z koutů naší zahrady. Tam si ho všiml ošetřovatel  Tomáš Kříž, který pohotově otevřel jedny z postranních dveří do ubikací zeber. A Heiko, zřejmě váben teplem, tam skutečně vešel. To už jsme však byli na cestě,“ uvedl ke konečně úspěšnému odchytu Stanislav Martínek, veterinární lékař brněnské zoo, který měl také pevnou ruku a paviána dobře narkotizační střelou trefil.

Opičák pak stačil ještě přejít do tepla zimoviště žiraf a tam pod vlivem narkózy usnul. Podle Martínka mu už vzali krev, výtěry a všechny potřebné vzorky, které nyní podrobí laboratornímu vyšetření, mimo jiné i kvůli možnému zavlečení infekci do zahrady z pobytu „na svobodě“. Během nutné karantény se rozhodne, co bude s útěkářem dál.

Notorický útěkář

Podle některých by měl zahradu opustit a měli by ho poslat do jiné. Další se domnívají, že je mu v Brně dobře a je jen třeba se vyvarovat určitých chyb, které zvíře motivovaly k útěku. Pavián byl tentokrát na útěku pět dnů a celou dobu se pohyboval v okolí zahrady.

Opičákovi se podařilo překonat elektrický ohradník a utéct. Heiko z výběhu utekl už předloni. Také tehdy byl na nepovoleném výletě několik dnů. Heiko pak potrápil chovatele i strážníky.

Dželady, mezi něž Heiko patří, pocházejí z hor Etiopské vysočiny, kde žijí na travnatých svazích a skalách až do výšky 3500 metrů nad mořem.

Jsou to společenská zvířata, vytvářejí tlupy čítající až 500 jedinců. Živí se trávou, plody rostlin, kořínky a drobnými živočichy. Dorůstají do výšky až 70 centimetrů. V divočině žije asi 50 000 dželad, které trpí ničením životního prostředí.