Hlavní obsah
Nejobsazovanější pozice cizinci jsou v oblasti IT. Foto: Profimedia.cz

V Česku pracuje stále více cizinců, uplatňují se i odborníci

České firmy trápí nedostatek tuzemských specialistů, řešení tak nalézají v zaměstnávání těch zahraničních. Se stále rostoucí ekonomikou poklesl podíl nezaměstnaných osob na 4,1 procenta. Očekává se, že v průběhu příštích měsíců bude trend pokračovat.

Nejobsazovanější pozice cizinci jsou v oblasti IT. Foto: Profimedia.cz
V Česku pracuje stále více cizinců, uplatňují se i odborníci

Podle personální agentury Advantage Consulting se počet zahraničních pracovníků v ČR neustále zvyšuje. V minulosti přicházeli za prací především dělníci z Ukrajiny, nyní se více uplatňují odborníci z celé Evropské unie.

Z posledních zveřejněných údajů Úřadu práce ČR vyplývá, že zde máme nejnižší nezaměstnanost od roku 2008. [celá zpráva]

V celé republice se od loňského léta počet volných pracovních míst drží nad hranicí 130 tisíc.

Zlatá střední cesta

„Se zaměstnáváním cizinců se v poslední době zaobíráme stále častěji. S rostoucí ekonomikou a s aktuálně klesající nezaměstnaností jsou firmy nucené zaměstnávat cizince. Do současné chvíle jsme pomohli zaměstnat více než desítky odborných specialistů ze zahraničí,“ popsala situaci Martina Látalová z Advantage Consulting.

Nejobsazovanější pozice jsou v oblasti IT, jedná se především o vývojáře. Dále jde například o zaměstnance zákaznického servisu s požadavkem na znalost několika cizích jazyků.

Cizinci si vybírají ČR zejména kvůli dobré životní úrovni, zdravotní i sociální péči, nízké kriminalitě, ale také kvůli různorodému klimatu. „S ohledem na současnou situaci v Evropě mnoho lidí přichází do Česka za větší bezpečností,“ říká Andrea Tkačuková ze společnosti Foreigners, která pomáhá cizincům se začleněním do naší společnosti.

Život v Česku je až o dvě pětiny levnější než v jiných členských zemích. Ačkoli jinde si mohou cizinci přijít na velmi vysokou mzdu, například ve Švýcarsku, Dánsku, Lucembursku nebo Nizozemsku není stotisícová měsíční výplata ničím výjimečným, životní náklady jsou v těchto zemích rovněž výrazně vyšší.

„Velký zájem cizinců o práci je především proto, že si mohou vydělat hezké peníze a zároveň nemusí platit vysoké poplatky za bydlení či stravu. Oproti jiným zemím je ČR zlatou střední cestou, která se cizincům vyplatí,“ vysvětlila Látalová.

Dalšími výhodami u nás jsou oproti jiným zemím také sociální jistoty v době nemoci, nezaměstnanosti nebo penze na vysoké úrovni. Podpora v nezaměstnanosti je v každém členském státě EU jiná a poskytuje se po různě dlouhou dobu. „ČR nabízí nezaměstnaným sedmé nejlepší životní podmínky v rámci EU,“ poznamenala Látalová.

Značné rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou patrné i v oblasti daní. Daňové zatížení u nás se řadí k průměru, v jiných zemích se však může vyšplhat až na dvojnásobek. Výrazné odlišnosti jsou patrné také v souvislosti s rodičovskou dovolenou, tu máme jednu z nejdelších.

Firmy mají zájem o rodilé mluvčí

České firmy se při hledání nových zaměstnanců soustředí na vyspělé země EU zejména kvůli dobré znalosti jazyků. Proto stále častěji zaměstnávají osoby ze Španělska, Itálie, Anglie, ale i ze Spojených států.

Jazyková vybavenost českých zaměstnanců je hluboko pod evropským průměrem. Podle aktuálních informací se anglicky bez problémů domluví pouze 11 procent Čechů.

„Výborná znalost cizích jazyků, především angličtiny, je v dnešní době i v českých firmách velmi podstatným kritériem pro přijetí. Právě proto firmy nejraději přijímají rodilé mluvčí,“ shrnula Látalová. Za prací do Čech však i nadále přicházejí lidé z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu, Ruska a Polska.

Přestože se u nás pracovní místa cizincům nabízejí v hojné míře, nevyhnou se tito lidé nicméně zdlouhavému zařizování různých povolení, která je nutno vyřídit před příjezdem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků