Hlavní obsah
České společnosti nedokáží v současnosti existující potenciál talentu žen naplno využít. Foto: Profimedia.cz

Rovnost se vyplatí

V uplynulých dnech uspořádala poradenská společnost Roland Berger Strategy Consultants v Praze pracovní seminář „Rovnost se vyplatí“ na podporu stejnojmenného projektu Evropské komise, jehož cílem je pomoci velkým společnostem řešit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v důsledku demografických změn.

České společnosti nedokáží v současnosti existující potenciál talentu žen naplno využít. Foto: Profimedia.cz
Rovnost se vyplatí

Iniciativa podporuje evropské firmy ve snaze zvýšit zapojení žen na trhu práce, posílit flexibilitu tvorby příležitostí, motivovat studenty ve výběru atypických studijních oborů a zmenšit diskriminaci.

Částečné úvazky se u nás „nenosí“

České společnosti nedokáží v současnosti existující potenciál talentu žen naplno využít. Zatímco podíl žen na trhu práce v ČR dosahuje 57,2 %, což se blíží průměru EU (58,5 %), na částečný úvazek pracuje v České republice jen 8,8 % žen, což je výrazně méně než průměr EU (31,6 %).

Rovněž zaměstnanost žen s dětmi do 6 let dosahuje v České republice pouze 35,8 %, což je druhá nejnižší hodnota v EU (průměr zemí evropské sedmadvacítky je 59,7 %).

Otcovskou dovolenou zákon neřeší

Tradiční role žen zaměřená především na péči o domácnost se odráží i v české legislativě týkající se rodičovské dovolené. Mateřská dovolená je v legislativě řešena velice obsáhle, nárok na otcovskou dovolenou však není dosud zákonem upraven.

Pomoc při návratu z mateřské

Řada studií také ukazuje, že ženy s malými dětmi často z trhu práce odcházejí – alespoň na první tři roky po porodu – a ve snaze o návrat do zaměstnání čelí značným překážkám. Řešením, jak zvýšit počet žen vracejících se po mateřské dovolené do zaměstnání, je udržovat s nimi kontakt po celou dobu trvání rodičovské dovolené a poskytovat jim pomoc při návratu.

„Rovnost se vyplatí“ je projekt iniciovaný Evropskou komisí. Podrobné informace najdete na http://ec.europa.eu/justice/equality-pays-off.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků