Hlavní obsah

V USA přibývají obvinění z týrání Iráčanů, Británie vše popírá

Další dva američtí vojenští policisté se budou zpovídat z mučení iráckých zajatců. Jamal David a Ivan Frederick sloužili v obávané věznici Abú Ghrajb u Bagdádu. Datum procesu není stanoveno. Informaci zveřejnila ve středu armáda Spojených států. Naopak britský premiér Tony Blair své muže dnes podpořil s tím, že kontroverzní snímky jsou falešné.

V USA přibývají obvinění z týrání Iráčanů, Británie vše popírá

Američané jsou obviněni z týrání svěřených osob a fyzického násilí na vězních. Ze stejných přečinů se nyní zpovídá ještě dalších sedm vojáků USA.

První proces kvůli týrání Iráčanů proběhne v Bagdádu 19. května a bude veřejný. Před vojenským tribunálem stane Jeremy Sivits sloužící v minulosti rovněž v Abú Ghrajb. [celý článek]

Mezi obviněnými ale začínají zaznívat hlasy, že vězně týrali z pokynů svých nadřízených. Naposledy tento vzkaz do Pentagonu zaslala Lynndie Englandová. Ta při rozhovoru s televizní stanicí KCNC-TV na základně Fort Bragg u Fayetteville v americkém státě Severní Karolína uvedla, že s Iráčany jen pózovala, a to podle přesných pokynů.

Snímky Englandové a nahého iráckého zajatce, kterého táhne na psím vodítku, obletěly svět a vyvolaly odmítavou reakci.

Blair: fotografie jsou falešné

Vyšetřování stejné kauzy v britské armádě se posunulo zcela jiným směrem než v USA. Britský premiér Tony Blair dnes v Dolní sněmovně prohlásil, že snímky, na nichž jsou zachyceni britští vojáci při mučení Iráčanů, jsou "téměř jistě" podvržené.

Doplnil, že "neexistuje žádný důkaz o systematickém týrání" vězňů. Dodal, že "jediný důkaz představovaly fotografie, které jsou však téměř jistě falešné".

Britská vláda se v uplynulých dnech Iráčanům a arabskému světu za kontroverzní obrázky opakovaně omluvila. Učinil tak nejen ministr obrany Hoon, ale také samotný Blair. [celá zpráva]

Snímky zveřejnil předminulý týden britský list Daily Mirror. Jsou na nich zachyceni příslušníci Královského lancastershirského pluku, jak bijí iráckého zajatce a močí na něho. [celá zpráva]

Premiér přesto poslance informoval, že vojenská policie zahájila vyšetřování 33 případů, které má případné týrání Iráčanů Brity odhalit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků