Hlavní obsah
Adobe Photoshop Foto: archív tvůrců

Ve Photoshopu kouzlí lidé s fotografiemi už 30 let

První verzi editoru digitálních fotografií Photoshop vydala softwarová společnost Adobe 19. února 1990. Program, jehož základ vytvořili sourozenci Thomas a John Knollovi, si získal takovou oblibu mezi profesionálními i amatérskými grafiky, že se v angličtině z názvu Photoshop stalo synonymum pro úpravu digitálních fotografií.

Adobe Photoshop Foto: archív tvůrců
Ve Photoshopu kouzlí lidé s fotografiemi už 30 let

Prapředkem Photoshopu byl program Display, který vytvořil doktorand Michiganské univerzity Thomas Knoll v roce 1987. Jednoduchá aplikace umožňovala zobrazit na černobílých monitorech počítačů Apple obrázky v 50 odstínech šedi. Knoll neuvažoval o tom, že by svůj výtvor dál rozvíjel. Jeho bratr John, jenž pracoval jako tvůrce digitálních filmových efektů, ho však přiměl, aby do programu přidal další funkce. Během několika měsíců se tak aplikace rozrostla do podoby poměrně sofistikovaného nástroje pro práci s grafikou.

Program, překřtěný mezitím na Photoshop, nabídli bratři Knollové americkému výrobci scannerů Barneyscan, jenž tento software přibaloval ke svým výrobkům. Ještě v roce 1988 se ale tvůrcům Photoshopu podařilo uzavřít dohodu o prodeji licencí k jejich produktu se společností Adobe, která vypustila do světa jeho první komerční verzi.

Zpočátku byl Photoshop dostupný pouze pro počítače Apple Macintosh, jež se těšily oblibě mezi grafiky. Teprve koncem roku 1992 vydalo Adobe verzi určenou i pro počítače s operačním systémem Windows. Navzdory vysoké ceně dokázal Photoshop uspět na trhu pokročilých grafických editorů v takové míře, že se z něj stal de facto průmyslový standard. A jen málokterá fotografie, která se dnes objeví v médiích, neprošla více či méně důkladnou úpravou v tomto programu.

V posledních letech vydává společnost Adobe vedle klasické verze Photoshopu i varianty určené pro tablety a chytré telefony.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků