Hlavní obsah

Odvolání u soudu zabralo. Apple zatím nemusí měnit App Store

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Společnost Apple se od předminulého měsíce domáhala u amerického soudu pozastavení nařízení, které vzešlo ze sporu s tvůrci herního hitu Fortnite – studiem Epic Games. Podle něj musí americký počítačový gigant uvolnit pravidla pro vývojáře ve svém obchodě s aplikacemi App Store. Odvolání nakonec zabralo, a tak americký počítačový gigant zatím žádné změny dělat nemusí.

Trailer ke hře FortniteVideo: archív tvůrců

 
Článek

Nové nařízení, podle něhož by se musel App Store změnit, mělo vejít v platnost už tento týden ve čtvrtek. Středeční rozhodnutí odvolacího soudu, které účinnost změn odkládá, tedy přišlo doslova za pět minut dvanáct.

Agentura Reuters navíc poznamenala, že Apple získal velký manévrovací prostor. Změny totiž podnik nebude muset učinit, dokud „se nevyřídí jeho odvolání proti nařízení“. A to by mohlo trvat klidně i roky.

Původní verdikt byl vyřknut už v září. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová tehdy dala jasně najevo, že Apple bude muset uvolnit některá pravidla pro vývojáře. Zároveň však uvedla, že americký počítačový gigant nemusí na svých zařízeních umožňovat platební systémy třetích stran, stejně tak může požadovat provizi z provedených transakcí.

Apple vydělal na poplatcích za Fortnite přes 2,1 miliardy korun

Hry a herní systémy

Právě otázka poplatků a možnosti alternativních platebních metod na iPhonech a iPadech je v celém sporu klíčová. Poslední rozhodnutí soudu v podstatě jen ruší základní část pravidel oficiálního obchodu App Storu, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Podle soudkyně se studiu Epic Games nepodařilo prokázat ani to, že Apple má nezákonné monopolní postavení. Podle ní se firma pouze dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci.

Odvolací soud tedy všechna předchozí rozhodnutí nezměnil, pouze nařídil odklad účinnosti všech přijatých opatření. Svou žádost o zrušení Apple odůvodňoval tím, že „očekává v odvolacím procesu úplné zrušení tohoto nařízení a že jeho prosincové zavedení by způsobilo újmy nejen Applu, ale také zákazníkům“.

Foto: archív tvůrců

Ukázka ze hry Fornite – kapitola 2

Spor se rozhořel loni

Spor se rozhořel loni v srpnu, kdy se vedení Epic Games rozhodlo velmi nevybíravým způsobem protestovat proti poplatkům. A to nejen proti Applu, ale také proti Googlu.

Pokud jsou hry či jiné aplikace nabízeny prostřednictvím oficiálních obchodů Apple a Google, oba podniky si z uskutečněných transakcí účtují provize ve výši 15 až 30 procent.

Ve hře Fortnite proto vedení Epic Games v polovině loňského srpna nabídlo hráčům alternativní platební metodu, díky níž mohli nakupovat virtuální měnu V-Bucks, jež se používá k nákupům oblečků, tanečků a dalšího vybavení, o 20 procent levněji.

Fortnite chybí na iPhonech a iPadech přes rok, brzy se to ale má změnit

Hry a herní systémy

Na to okamžitě zareagovali oba technologičtí giganti a Fortnite ze svých obchodů App Store a Google Play stáhli. Na to evidentně vedení Epic Games čekalo a obratem podalo na obě společnosti žalobu za to, že mají na mobilním trhu monopol a že zneužívají své postavení.

Zatímco Google z toho vyvázl vcelku snadno, neboť na Androidu je možné Fortnite snadno nainstalovat prostřednictvím alternativních obchodů, v případě platformy iOS to tak snadné není. Jde to v podstatě jen po instalaci jailbreaku, který odemkne jinak omezené možnosti systému iOS. Tím ale lidé přijdou o záruku na svá zařízení.

Apple sice před pár dny oznámil svůj plán, že dovolí vývojářům přijímat platby mimo App Store, ale celý soudní spor se studiem Epic Games běží dál.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám