Úvodního slova se ujal šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson. „Windows 10 bude podporovat vůbec nejširší rodinu zařízení,“ prohlásil. Narážel přitom na to, že desítky budou běžet nejen na klasických počítačích, ale také na tabletech a chytrých telefonech.

Microsoft se tak snaží vytvořit uzavřený ekosystém, kdy uživatelé budou používat všechna zařízení opatřená jeho systémem. Podobně se uživatele snaží nalákat také společnost Apple prostřednictvím iPhonů a iPadů na počítače s Mac OS X.

„V prvním roce od svého uvedení bude Windows 10 zadarmo, nabídneme lidem bezplatný upgrade,“ podotkl Myerson. Desítky by se měly v prodeji objevit letos na podzim, na aktualizaci tak lidé budou mít čas až do druhé poloviny příštího roku.

Video

Ukázka systému Windows 10

Zdroj: Microsoft

Nárok na bezplatný upgrade budou mít lidé, kteří vlastní licenci posledních dvou generací Windows. Konkrétně tedy sedmiček nebo Windows 8.1. Na desítky zároveň budou moci přejít majitelé chytrých telefonů, jež jsou vybaveny operačním systémem Windows 8.1.

Podíl sedmiček a osmiček na trhu přitom v současnosti tvoří podle analytické společnosti StatCounter více než dvě třetiny. Microsoft tedy nabídne Windows 10 zadarmo drtivé většině uživatelů.

Mysleli i na pomalé počítače

Vývojáři navíc vyladili nový systém tak, že nijak nezvyšuje nároky na použitý hardware. Desítky poběží na stejných součástkách, které ke svému provozu potřeboval aktuálně prodávaný systém Windows 8.1. Samozřejmě čím výkonnější komponenty budou, tím bude práce s novinkou plynulejší.

Procesor musí pracovat při frekvenci 1 GHz, což v dnešní době zvládají s přehledem i ty nejlevnější stroje na trhu. 32bitová verze systému si vyžádá alespoň 1 GB operační paměti, 64bitová už 2 GB. Grafická karta by pak měla podporovat standard DirectX 9. Jediným dalším požadavkem je připojení k internetu, respektive k uživatelskému účtu Microsoftu.

Konec podpory? Nikdy...

Microsoft v desítkách zapracoval také na zcela nové politice uživatelské podpory. Majitelé strojů s Windows 10 by se tak už nikdy neměli dočkat situace, kdy jejich systém „umře“, podobně jako tomu bylo v případě populární verze XP loni v dubnu. [celá zpráva]

„Už nebude dávat smysl, ptát se, jakou máte verzi Windows. Jednou provždy budou jedny Windows, a to stále aktualizované,“ prohlásil Myerson.

Podle plánů Microsoftu by tak měly vycházet aktualizace desítek navždy. Další verze operačních systémů tak s velkou pravděpodobností budou vycházet jako velké aktualizace, které kromě bezpečnostních prvků přidávají také nové funkce. Podobně distribuuje svoje operační systémy také Apple, nabízí je také zadarmo.

Desítky přinášejí celou řadu vylepšení. Vzhledem se systém Windows 10 příliš neliší od osmiček. Vrátila se však nabídka Start a přibyly některé nové funkce, například možnost práce s virtuálními plochami. Zcela přepracováno bylo také vyhledávání. [celá zpráva]