Hlavní obsah
Ukončení podpory se týká miliónů lidí po celém světě. Foto: archív tvůrců

V úterý naposledy vyšly aktualizace a opravy bezpečnostních trhlin pro Windows XP. Po téměř 13 letech totiž americký softwarový gigant ukončil podporu tohoto operačního systému. To má přímý vliv na bezpečnost uživatelů.

Ukončení podpory se týká miliónů lidí po celém světě. Foto: archív tvůrců
Windows XP definitivně končí

V případě, že bude objevena chyba, mohou ji hackeři dle libosti zneužít. Žádné záplaty totiž nebudou vývojáři již vydávány. Stejně tak už nebudou vycházet nové aktualizace ovladačů, což může mít vliv na funkčnost s novými periferiemi.

„Ve chvíli, kdy problém bude přímo v operačním systému, bude relativně složité nebo nemožné se chránit proti některým typům útoků. S antivirem to bude jako pořídit si velmi bezpečné vchodové dveře do domu, ale klíč od nich schovat pod rohožku,“ uvedl manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice Lukáš Křovák.

Riziko nákazy je až šestkrát vyšší než u poslední generace – Windows 8, což dokládá zpráva Security Intelligence Report 15, která analyzuje informace o počítačových hrozbách z více než miliardy počítačů po celém světě.

Tvůrci softwaru s XP počítají

Ukončení podpory ze strany Microsoftu samozřejmě neznamená, že Windows XP se stanou ze dne na den mrtvou platformou. Řada softwarových tvůrců dokonce již přislíbila, že s tímto operačním systémem počítá i do budoucna.

„Aktuální verze bezpečnostních produktů Eset operační systém Windows XP podporují a zůstanou v tomto systému plně funkční i po ukončení podpory, tedy po 8. dubnu 2014,“ uvedl Petr Šnajdr, bezpečnostní expert Esetu.

Stejný postoj mají i zástupci antivirové společnosti Sophos, kteří plánují podporovat svůj bezpečnostní software na Windows XP nejméně do září 2015.

Také populární internetový prohlížeč Firefox bude téměř na 13 let starém systému k dispozici. „Pro bezproblémový provoz Firefoxu na Windows XP je však potřeba mít nainstalován Service Pack 2,“ podotkl Pavel Cvrček ze serveru Mozilla.cz.

O podporu přijdou milióny lidí

Ukončení podpory se týká miliónů lidí po celém světě. Windows XP je totiž i přes svůj pokročilý věk stále druhým nejpoužívanějším operačním systémem na planetě, v Česku jej podle analytické skupiny StatCouter používá necelá pětina obyvatel. Ve světě je podíl ještě nepatrně vyšší.

Pokud o podporu uživatelé nechtějí přijít, nezbývá jim než přejít na novější verzi Windows. Řešením samozřejmě může být také použití konkurenčního softwaru, například operačních systémů Linux a Apple Mac OS X.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků