„Nejedná se o pouhou změnu vzhledu, jak bývá často uváděno, ale nedílnou součástí je i nová přizpůsobitelnost prohlížeče a řada úprav související s odezvou GUI (grafické uživatelské rozhraní, pozn. red.). Právě práce na odezvě byly hlavním důvodem, proč se nová podoba Firefoxu opozdila,“ uvedl Pavel Cvrček ze serveru Mozilla.cz.

Firefox Australis

Firefox Australis pro (zleva) Linux, Mac OS X a Windows.

FOTO: Archiv tvůrců

Na Australisu pracovali vývojáři několik posledních měsíců. Podle původních odhadů měl být pro uživatele připraven už v říjnu. [celá zpráva]

Změny jsou patrné na první pohled. Jednou z nejvýraznějších je přesunutí hlavní nabídky z levého horního rohu na pravou stranu lišty. „Nabídka má podobu tlačítek a jejich výchozí sada odpovídá potřebám 98 % uživatelů. Podobně jako tlačítka na liště je přizpůsobitelná pomocí nového dialogu pro přizpůsobení grafického rozhraní aplikace. Zůstala zachována možnost si zapnout hlavní nabídku,“ konstatoval Cvrček.

Firefox Australis

Možnosti přizpůsobení

FOTO: Archiv tvůrců

Vývojáři vylepšili také práci s pluginy. „Nově se v případě, kdy je stránka vyžaduje, zobrazuje informační lišta v horní části stránky podobně, jako když není vyžadovaný zásuvný modul dostupný,“ doplnil Cvrček.

Nová podoba je k dispozici od úterý, avšak pouze u vývojové verze. Australis by se měl u finální verze Firefoxu objevit až v nadcházejících týdnech. Lidé, kterým nebude vyhovovat, mohou přejít na starší rozhraní díky doplňku Classic Theme Restorer.

Aktuální generace Firefoxu

Aktuální generace Firefoxu

FOTO: Novinky