Deník Aftenposten na svých internetových stránkách uvedl, že nejde o první hackerský útok na počítače Nobelova ústavu v norském Oslu. Nyní se ale útočníci pokusili dostat přímo do počítače ředitele ústavu Geira Lundestada. Ten v úterý odhalil v poště podezřelý mail maskující se jako služební. Podal pak v této věci oznámení na policii.

Mail s přílohou ve formátu PDF předstíral, že byl odeslán organizací Oslo Freedom Forum. Ta skutečně existuje, není ale přímo spojena s Nobelovým ústavem. Otevření přílohy by vyvolalo instalaci "trojského koně" (tajného virového programu) v počítači adresáta, který by umožnil ovládat či blokovat počítač na dálku.

Podle datového experta švédských bezpečnostních orgánů má většina hackerských útoků souvisejících s letošním udělením Nobelovy ceny "stejný rukopis" a mohou proto pocházet od jednoho aktéra. Konkrétního pachatele se ale identifikovat nepodařilo.

Internetová stránka Nobelovy ceny za mír byla naposled napadena před dvěma týdny. Podařilo se vypátrat, že poslední identifikovatelný server použitý k útoku patří univerzitě na Tchaj-wanu. To ale ještě neznamená, že by útok musel být veden z Tchaj-wanu; piráti používají vesměs řadu zprostředkovacích serverů, aby zametli stopy k sobě, upozornili odborníci.

Jak se zdarma bránit proti hackerům a virům

Odborníci tvrdí, že na světě je počítačovým virem nebo jiným škodlivým programem nakažen každý třetí počítač, který je připojen k internetu. Snaha internetových podvodníků, kteří viry programují, je jasná – chtějí získat identitu a peníze majitele počítače. Bránit se jim přitom lze i úplně zadarmo.

Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému.  [celá zpráva]