V lednu dosahoval Conficker téměř deseti procentního podílu mezi všemi detekovanými hrozbami. Aktuální verze tohoto červa je navíc nebezpečnější, než jeho první varianta, která se objevila v roce 2008.

Současná verze totiž po infiltraci do počítače nainstaluje další virus, který se jmenuje Waledac. Kvůli němu se poté PC stane ovladatelné na dálku a lze jej využít jako součást sítě na rozesílání spamu spolu s falešným programem na ochranu proti virům. [celá zpráva]

Co způsobuje virus Conficker v počítači?

Blokuje nebo ukončuje aplikace bezpečnostního softwaru. Antiviry si tak nedokážou stáhnout potřebné aktualizace a identifikovat infikovaný počítač.

Dokáže zablokovat antivirové a bezpečnostní programy, které mají chránit počítač. Ty potom nedokážou červa v operačním systému identifikovat.

Umí komunikovat v systémech P2P, tedy peer-to-peer (rovný s rovným), pomocí kterých se rozesílá na další počítače.

Na druhém místě za Confickerem se na konci roku 2009 se sedmi procenty umístil INF/Autorun. Tak je označována směs hrozeb, nejčastěji trojských koní, šířících se přes vyměnitelná média. Třetí příčku obsadil Win32/PSW.OnLineGames (6 %).

V lednovém žebříčku deseti nejrozšířenějších hrozeb se objevily také dva zcela nové škodlivé kódy. Podíl těchto virů mezi detekovanými hrozbami byl v lednu pouhé jedno procento, což není vzhledem k aktuálnosti hrozby rozhodně zanedbatelné.

Jednou z nových hrozeb je trojský kůň JS/TrojanDownloader.Agent, který se většinou skrývá na infikovaných webových stránkách a k infiltraci do počítače využívá Javascript. Poté do něj stahuje další soubory, které následně spouští bez vědomí uživatele – často se jedná o další škodlivé kódy.

Za nebezpečný lze označit také nový škodlivý kód Win32/Packed.Autoit. Je to heuristická detekce, která souvisí s malwarem využívajícím skriptovací jazyk Autoit.