Levný jablečný telefon se bude jmenovat iPhone 5C, prodávat by se měl podle dosavadních odhadů za méně než deset tisíc korun - nižší cenu zatím žádný jiný mobil od Applu při uvedení na trh nenabídnul.

Hardwarová výbava by měla odpovídat současné pětce, celý kryt telefonu však už nebude kovový, ale plastový. Právě úspory při výrobě šasi by se měly do prodejní ceny promítnout nejvíce.

Přestože toto konstrukční řešení může působit laciným dojmem, je poměrně odolné. To vyzkoušeli redaktoři serveru Apple Daily. Přístroj zabalili do sáčku s mincemi a klíči a pořádně s ním zatřásli, telefon ale vše přečkal bez větší újmy.

Boj o větší podíl na trhu s chytrými telefony

Plastové kryty by se měly nabízet v různých barevných kombinacích. Místo tradičního bílého a černého provedení se spekuluje o zelené, modré, červené a žluté barvě.

Levný iPhone 5C by měl Applu pomoci získat početnou skupinu zákazníků, kteří nejsou za špičkový chytrý telefon ochotni utrácet horentní sumy. Díky tomu by se měl zastavit propad podílu amerického počítačového giganta na trhu. [celá zpráva]

Vyšší výkon nabídne iPhone 5S

Náročnější uživatele ale bude spíše zajímat nový iPhone 5S. Ten by se měl ukázat společně s levnější verzí 5C za necelé tři týdny. Premiéra je podle serveru AllThingsD naplánována na 10. září. [celá zpráva]

Proti aktuální pětce má novinka s přídomkem S nabídnout vyšší výkon, a to díky čtyřjádrovému procesoru A7 a 2 GB operační paměti. Podle některých zdrojů kapacita paměti zůstane stále na hodnotě 1 GB, jako u současné generace jablečného smartphonu. Ta má však pomalejší čip A6.

iPhone 5S by se měl nově nabízet v odstínu šampaňsky zlaté.

iPhone 5S by se měl nově nabízet v odstínu šampaňské zlaté.

FOTO: Novinky

I přes nárůst výkonu by měl být iPhone 5S úspornější až o 20 procent. Díky tomu by se měla výrazně prodloužit výdrž baterie. Stejně jako u levnější verze 5C se počítá s novou barevnou variantou, kromě černé a bílé by se model 5S měl nabízet také v šampaňské zlaté.

Dalším velkým vylepšením by měla být zabudovaná čtečka otisků prstů v domovském tlačítku. Odemknout telefon by tak díky tomuto systému mohli pouze prověření uživatelé. Podobný systém již dnes využívá celá řada laptopů, především korporátních.

Domovské tlačítko má být kvůli tomu, podobně jako kryt čočky fotoaparátu, chráněno safírovým sklem. To aby nedošlo k poškození čtečky otisků prstů.

Společnost Apple zatím informace o nových iPhonech oficiálně nepotvrdila. Zástupci firmy totiž žádné spekulace o nových přístrojích nikdy nekomentují až do oficiálního odhalení.

iPhone 5

Aktuálně prodávaný iPhone 5

FOTO: Apple