Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Utrácet peníze není potřeba. Zrychlit počítač lze i zadarmo

Chcete vyšší výkon? Kupte si nový počítač, nebo jej vylepšete novými součástkami. Takové informace velmi často dostávají uživatelé od prodejců. Pravdou nicméně je, že v celé řadě případů je starší stroj možné zrychlit i bez utracení jediné koruny.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Utrácet peníze není potřeba. Zrychlit počítač lze i zadarmo

Úbytek výkonu je totiž znát po nějaké době i u těch nejvýkonnějších počítačů a notebooků. Během práce se totiž do počítače ukládají tzv. dočasné soubory, které systém sám nikdy nemaže. A právě jejich přítomnost může chod celého stroje velmi brzdit.

Počítačové smetí potřebuje uklidit

Pokud se tedy systém pomaleji zapíná, spuštění nejrůznějších programů trvá o desítky sekund déle a přehrávání videa je sekané, může za to velmi často zmiňované počítačové smetí. To se ukládá do PC při brouzdání po internetu, stahování různých souborů, ale například i při otevírání příloh z e-mailů.

Se zbytečnými soubory, kterými je systém zanesen běžným používáním, si dokážou poradit speciální programy. Chytřejší aplikace navíc dokážou pracovat i s registry, což je v podstatě řídicí jednotka Windows.

V ní se ukládají důležité instrukce jednotlivých programů, ale i jejich chyby – a právě chyby mohou PC sestavu výrazně zpomalit.

Vhodné je také nepodceňovat aktualizace operačního systému, případně i jednotlivých nainstalovaných aplikací. Technické chyby se totiž mohou také projevovat úbytkem cenného výkonu. A to nemluvíme o bezpečnostních rizicích, která hrozí v případě, že lidé nebudou aktualizace pravidelně instalovat.

Zavirované stroje jsou pomalejší

Zbytečné soubory a technické chyby ale zpravidla nejsou jediným viníkem pomalého chodu. Výrazně se podepsat na výkonu celé sestavy mohou také počítačové viry.

Zatímco před pár lety bylo možné rozeznat nezvaného návštěvníka na první pohled, protože první škodlivé programy často mazaly data, nebo dokonce zablokovaly celý operační systém, moderní viry si hrají na špióny.

Snaží se zůstat co nejdéle v utajení a potají ukrajují výkon sestavy pro počítačové piráty. Ti jej následně využijí k dalším útokům nebo k tomu, aby prostřednictvím stovek podobně zotročených počítačů dolovali kybernetické měny – ty mohou následně směnit za skutečné peníze.

Odhalit takové smetí v PC není vůbec jednoduché. Samozřejmě většinu trojských koní a dalších nezvaných návštěvníků dokážou odhalit speciální programy. Stejně jako v případě aplikací určených pro úklid se i některé bezpečnostní programy nabízejí úplně zadarmo.

Vylepšení za peníze

Vylepšit výkon klidně i více než pět let starých sestav je možné samozřejmě také novými součástkami. Investice do hardwaru by nicméně měly přijít až ve chvíli, kdy všechny postupy popsané výše selžou. Počítačům se zpravidla dýchá lépe, když mají více operační paměti a rychlejší disky, právě tyto dvě kategorie se na celkovém výkonu podepisují nejčastěji.

Hráči patrně nejvíce ocení výkonnější grafickou kartu, díky které si budou moci zahrát i ty nejnovější tituly. Sluší se však podotknout, že výměny grafických karet jsou však možné často jen u stolních sestav, u notebooků spíše výjimečně. Pouštět se do instalace grafik by měli jen zkušenější uživatelé.

CCleaner: pryč s počítačovým smetím

Surfování na internetu, práce s textovými dokumenty, ale i prohlížení filmů a poslouchání hudby. Při všech těchto činnostech se na pevný disk ukládají pracovní soubory. A právě ty dokážou počítač neskutečně zpomalit.

CCleaner

Foto: archív tvůrců

Zatočit s těmito skrytými a nepoužívanými soubory dokáže například program CCleaner. Odstraněním nepotřebných dat můžete kromě rychlejšího chodu Windows získat i několik gigabytů prostoru na pevném disku.

Obsluha aplikace je velice jednoduchá a intuitivní. Kromě odstraňování souborů si program poradí s registrem, konkrétně s nepoužívanými položkami, které v něm zanechávají některé programy. Vyčištění registrů může také výrazně zrychlit chod Windows, před jeho spuštěním doporučujeme udělat zálohu – také to CCleaner dokáže.

Základní verze programu je k dispozici zdarma, placená je pouze pokročilá varianta, která nabízí některé prémiové funkce navíc.

 • Klady: základní verze zdarma, velice rychlý
 • Zápory: při nevhodném nastavení může CCleaner smazat i data, která nechcete
 • Kde stahovat: piriform.com/ccleaner

Revo Uninstaller: zatočí se zbytečnými programy

Disky dnešních počítačů jsou tak obrovské, že není vůbec žádný problém uložit na ně klidně i několik stovek různých programů. Reálně ale uživatelé používají jen pár z nich. I když se to nemusí na první pohled zdát, problém může nastat v případě, kdy se lidé snaží nepotřebné programy z PC odinstalovat.

Revo Uninstaller

Foto: mif, Novinky

Často po nich zůstávají ve Windows zbytečně složky, odkazy a záznamy v registrech, což může v některých případech výrazně zpomalovat počítač. Vyzrát na tento problém dokáže šikovná aplikace Revo Uninstaller, která odstraní z disku všechna data, která se vážou k programu při mazání.

Velice praktický je také takzvaný lovecký mód. Využijete jej v případech, kdy nevíte, jak program odinstalovat. V tomto speciálním režimu se kurzor myši promění na zaměřovač pistole, pak už jen stačí kliknout na program a Revo Uninstaller jej automaticky odinstaluje za vás.

Revo Uninstaller je velmi schopný, to je ale i jeden z důvodů, proč chce výrobce za jeho používání zaplatit. Během prvních 30 dní je aplikaci možné testovat zdarma, pak je ale nutné zaplatit za licenci necelých 800 Kč. Bez omezení je možné používat také starší verze programu.

 • Klady: jednoduchá obsluha
 • Zápory: novější verze jsou již placené
 • Kde stahovat: revouninstaller.com

IObit SmartDefrag: uklidí pevný disk

Pevný disk může být po delší době zpomalený kvůli roztříštění souborů na fragmenty. Kvůli tomu v sobě Windows ukrývá funkci defragmentace. Ta spojí dohromady co nejdelší bloky souvisejících dat, což umožní jejich rychlejší načítání. Vestavěný nástroj ale nemusí vyhovovat každému, například kvůli menším možnostem nastavení je vhodné využít speciální aplikace. Jednou z nich je IObit SmartDefrag.

IObit SmartDefrag

Foto: archív tvůrců

Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a přehlednost. Defragmentaci je možné naplánovat na určitý čas nebo nechat běžet automaticky na pozadí. V takovém případě pak aplikace využívá nepotřebný výkon počítače.

Sluší se zmínit, že defragmentovat potřebují čas od času klasické pevné disky, moderní SSD jednotky podobný „úklid“ nepotřebují. Je to dáno tím, že nemají žádné mechanické části, které by se při vyhledávání souborů namáhaly – u pevných disků je tomu ale přesně naopak.

 • Klady: přehlednost aplikace
 • Zápory: v automatickém režimu je úbytek výkonu na pomalejších PC citelný
 • Kde stahovat: www.iobit.com

Avast Free Antivirus: bezplatná ochrana z Česka

Na konci 80. let vytvořili dva čeští počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš program, který nazvali anti-virus advanced set (AVAST). Ten se za svou existenci stal velice populárním.

Avast Free Antivirus

Foto: archív tvůrců

Jedním z důvodů je jistě fakt, že jej firma pro domácí a nekomerční využití nabízí zadarmo. Program je vybaven povedeným uživatelským rozhraním, které je velice intuitivní. Hledat viry a spyware na pevném disku můžete jednoduše přímo z okna programu, k dispozici je ale i možnost plánování automatického prohledávání disku nebo rezidenční štít, který hlídá bezpečnost operačního systému na pozadí při běžné práci.

Hlavní předností antiviru jsou především nízké provozní nároky, které na rozdíl od některých konkurenčních řešení zbytečně nesnižují výkon celého počítače. To ocení především majitelé starších PC, které nejsou tolik výkonné.

Tvůrci nabízejí také placenou verzi, která nabízí celou řadu šikovných funkcí – například kontrolu výkonu počítače či pokročilé zabezpečení webových služeb. Cena licence na jeden rok vyjde na necelých 1200 Kč.

 • Klady: nízké provozní nároky
 • Zápory: bezplatná verze nenabízí tolik funkcí jako placená
 • Kde stahovat: avast.com

Spy Emergency: odhalí neodhalitelné

Odhalit některé škodlivé programy v počítači není vůbec jednoduché. Například u programů, které zaznamenávají stisk kláves, je bezradná většina antivirových i antispywarových aplikací. Proto je nutné tyto nezvané hosty vyhledávat pomocí speciálních aplikací, jako je například aplikace Spy Emergency.

Spy Emergency

Foto: archív tvůrců

Tento nástroj dokáže vyhledávat prakticky všechny druhy škodlivých programů. Vedle klasických virů si poradí se spywarem, adwarem, malwarem, trojskými koni, dialery, keyloggery i s hijackery. Když na některý z takových programů narazí, automaticky jej odstraní.

Při hledání škodlivých programů dokáže program procházet ZIP archivy i vyměnitelná média, jako jsou nejrůznější USB paměti, externí pevné disky, ale například i diskety. Tím se výrazně snižují šance, jak by se mohl nezvaný návštěvník uhnízdit v počítači.

 • Klady: program dokáže prohledávat i vyměnitelná média
 • Zápory: klasický antivir nenahradí, jde o doplňkový program pro hledání hrozeb
 • Kde stahovat: spy-emergency.com
Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků