Hlavní obsah
 

Proti verdiktu se odvolá Apple i Epic Games. Ostře sledovaný spor o poplatky se komplikuje

Na čí stranu se přikloní misky vah spravedlnosti? Ostře sledovaný spor o poplatky se komplikuje. Již dříve se právní zástupci společnosti Epic Games nechali slyšet, že se proti verdiktu soudu odvolají. Hradbu mlčení na konci minulého týdne prolomil také Apple, který se překvapivě chce také odvolat – nelíbí se mu část zářijového verdiktu.

 
Proti verdiktu se odvolá Apple i Epic Games. Ostře sledovaný spor o poplatky se komplikuje

Pyrrhovo vítězství. Tak by se ve zkratce dalo shrnout poslední soudní klání konané v září mezi společností Apple a studiem Epic Games, které stojí za hitem Fortnite. Soud sice vyhověl stížnosti herních tvůrců, ale jen částečně – v mnoha bodech se přiklonil na stranu amerického počítačového gigantu.

Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová dala minulý měsíc jasně najevo, že Apple bude muset uvolnit některá pravidla pro vývojáře. Zároveň však uvedla, že americký počítačový gigant nemusí na svých zařízeních umožňovat platební systémy třetích stran, stejně tak může požadovat provizi z provedených transakcí.

Právě otázka poplatků a možnosti alternativních platebních metod na iPhonech a iPadech je v celém sporu klíčová. Páteční rozhodnutí soudu v podstatě jen ruší základní část pravidel oficiálního obchodu App Storu, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Podle soudkyně se studiu Epic Games nepodařilo prokázat ani to, že Apple má nezákonné monopolní postavení. Podle ní se firma pouze dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci.

Apple chce zrušit nařízení

Právníci Epic Games se dle očekávání proti verdiktu odvolali. Dále však běžela doba, kdy mohl své k soudnímu líčení říci Apple. Zástupci amerického počítačového gigantu se proti verdiktu také odvolali, žádají, aby příkaz soudkyně Gonzalezové Rogersové neplatil, dokud nebude celý právní proces u konce.

Podle verdiktu by totiž od 9. prosince nemohl Apple zakazovat vývojářům aplikací, aby ve svých programech uživatele přesměrovávali na jiné platební systémy. Svou žádost Apple odůvodňuje tím, že očekává v odvolacím procesu úplné zrušení tohoto nařízení a že jeho prosincové zavedení by způsobilo újmy nejen Applu, ale také zákazníkům.

Spor se rozhořel loni

Spor se rozhořel loni v srpnu, kdy se vedení Epic Games rozhodlo velmi nevybíravým způsobem protestovat proti poplatkům. A to nejen proti Applu, ale také proti Googlu.

Pokud jsou hry či jiné aplikace nabízeny prostřednictvím oficiálních obchodů Apple a Google, oba podniky si z uskutečněných transakcí účtují provize ve výši 15 až 30 procent.

Ilustrační foto

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ve hře Fortnite proto vedení Epic Games v polovině loňského srpna nabídlo hráčům alternativní platební metodu, díky níž mohli nakupovat virtuální měnu V-Bucks, jež se používá k nákupům oblečků, tanečků a dalšího vybavení, o 20 procent levněji.

Na to okamžitě zareagovali oba technologičtí giganti a Fortnite ze svých obchodů App Store a Google Play stáhli. Na to evidentně vedení Epic Games čekalo a obratem podalo na obě společnosti žalobu za to, že mají na mobilním trhu monopol a že zneužívají své postavení.

Zatímco Google z toho vyvázl vcelku snadno, neboť na Androidu je možné Fortnite snadno nainstalovat prostřednictvím alternativních obchodů, v případě platformy iOS to tak snadné není. Jde to v podstatě jen po instalaci jailbreaku, který odemkne jinak omezené možnosti systému iOS. Tím ale lidé přijdou o záruku na svá zařízení.

Apple sice před pár dny oznámil svůj plán, že dovolí vývojářům přijímat platby mimo App Store, ale celý soudní spor se studiem Epic Games běží dál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků